24.01.2022 08:00

Mezinárodní centrum tance uvede v Divadle Komedie inscenaci Elixír

Ve středu 2. února od 19 hodin v pražském Divadle Komedie uvede Mezinárodní centrum tance představení tanečního divadla pod názvem Elixír.

Taneční večer v podání členů uměleckého souboru Balet Praha Junior, studentů a absolventů konzervatoře - gymnázia Taneční centrum Praha, představí čtyři díla významných českých a zahraničních choreografů. Jednoaktovka Malé pošetilosti Terezy Hlouškové se dotkne křehkého hledání místa jednotlivce ve společnosti. Maďarský choreograf Attila EgerbáziPainted Rainbow/Nabarvená duha otevírá téma ženské emancipace a rovnováhy mezi ženským posláním a bytím ženy jako svobodné a nezávislé bytosti. Umírající labuť Anny Jirmanové a Antonína Schneidera (asistent choreografie) se vrací k vůbec nejslavnější etudě historie tanečního umění. Ve Vzpomínkách Vlasty Schneiderové se ponoříme do okamžiků štěstí, ale i životních krizí, ve kterých stále musíme hledat odvahu a sílu jít dál.  Název Elixír tanečnímu večeru propůjčil příběh s detektivní zápletkou v choreografii Viktora Konvalinky, ve kterém se divák ocitá na francouzském venkově, který ožije zprávou o klíči k elixíru věčného života.

Kromě rozmanité škály hudby - od budhistické mantry, přes autory jako je Vivaldi, Händel, Čajkovskij až po autory 20. století (Sibelius, Ravel, Glass, či skupina Karpatt, Joe Tex, Coralie Clément) - bude večer výjimečný využitím tance na mluvené slovo. Konkrétně v choreografii Vzpomínky na verše režimem zakázaného autora druhé poloviny 20. století Ivana Slavíka (v přednesu Jaromíra Meduny). Taneční detektivkou Elixír diváky provede hlas známého herce Jiřího Lábuse.

 https://www.m-c-t.cz/kmenovy-repertoar-bpj/

 

Autor článku: Tereza B. Fidlerová, Mezinárodní centrum tance

Mezinárodní centrum tance uvede v Divadle Komedie inscenaci Elixír

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.