01.03.2022 11:43

Moravské divadlo chystá koncert na pomoc Ukrajině

Podat pomocnou ruku Ukrajině se rozhodlo Moravské divadlo Olomouc a spolu s předními českými písničkáři a muzikanty chystá charitativní koncert. V neděli 6. března od 20 hodin vystoupí na divadelním jevišti Karel Plíhal, Xindl X, Karel Holas a František Černý z Čechomoru, Jaroslav Samson Lenk, Matěj Plíhal nebo populární kapela Mňága a Žďorp. Výtěžek z koncertu poputuje organizaci Post Bellum, která zajistí nákup zdravotnického materiálu a ochranného vybavení zvyšujícího bezpečnost obránců Ukrajiny. Vstupenky budou v prodeji od úterý 1. března od 12 hodin v pokladně a na webu divadla.

Iniciativa vzešla od písničkáře Karla Plíhala. „Když jsme se v sobotu ráno koukali doma na depresivní televizní zprávy o dění na Ukrajině, přemýšleli jsme, jak nejlépe pomoci a přispět. Došlo mi, že nejlépe pomohu tím, čím se už čtyřicet let živím. Rozhodl jsem se obvolat kolegy a kamarády a uspořádat koncert. K Olomouci a zdejšímu divadlu mám silný vztah. V Olomouci jsem strávil většinu života, navíc mám město spojené se sovětskou okupací, kterou jsem jako malý zažil. Jsem rád, že se koncert povedlo domluvit, snad se nám výtěžkem z koncertu podaří pomoct dobré věci,“ shrnul Plíhal.

Moravské divadlo už v uplynulém týdnu symbolicky podpořilo nedotknutelnost území států nasvícením budovy barvami ukrajinské vlajky. Minulý pátek před začátkem představení Nabucco zazněla v hledišti divadla ukrajinská hymna. „V těchto těžkých chvílích ale nestačí jen vyjadřovat symbolickou solidaritu, je třeba aktivně pomáhat. Moravské divadlo se rozhodlo pomoci mimo jiné formou charitativního koncertu. Naše díky patří Karlu Plíhalovi za genezi koncertu a skvělou iniciativu, statutárnímu městu Olomouc pak děkujeme za flexibilní a rychlou spolupráci,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Vedle Karla Plíhala vystoupí na Koncertě na pomoc Ukrajině také jeho kolegové písničkáři Jaroslav Samson Lenk, Xindl X, dvojice Karel Holas-František Černý z kapely Čechomor, Matěj Plíhal a také kapela Mňága a Žďorp. „Přijali jsme Karlovo pozvání a jsme moc rádi, že můžeme něco udělat pro dobrou věc. Zahrajeme akustický set a pár písniček s Karlem i s Čechomorem. Věřím, že to bude skvělý večer a že všichni společně trošku přispějeme ke zdaru naší věci. Zlo už máme za zadkem,“ shrnul lídr kapely Petr Fiala. Role moderátorky koncertu se zhostí členka činohry Moravského divadla Ivana Plíhalová.

Vstupenky na koncert v hodnotě 500 a 1000 korun budou v prodeji od úterý 1. března od 12 hodin v pokladně a na webu divadla. Výtěžek z akce poputuje společnosti Post Bellum. „Za vybrané peníze nakoupíme zdravotnický materiál a ochranné vybavení zvyšující bezpečnost obránců Ukrajiny, jako jsou neprůstřelné vesty, helmy, rukavice, vysílačky, drony s nočním viděním a další neútočné vybavení,“ popsal za společnost Petr Zavadil, ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava.

http://www.mdol.cz/

Autor článku: David Kresta