22.12.2022 12:19

Muzikál Duch jako poslední premiéra letošní sezony v Městském divadle v Mostě

Městské divadlo v Mostě uvede v pátek 23. prosince 2022 poslední činoherní premiéru letošní divadelní sezony.

Duch
(Bruce Joel Rubin – Dave Stewart – Glen Ballard)

Romantický americký muzikál o lásce až za hrob.

Americký muzikál Duch vychází ze stejnojmenného filmu režiséra Jerryho Zuckera a scenáristy Bruce Joela Rubina z roku 1990. Hlavní role ztvárnily tehdejší hollywoodské hvězdy Patrick Swayze a Demi Mooreová.

Bankovní úředník Sam a umělkyně Molly se přestěhují do svého nového newyorského bytu. Začínají společný život. Jsou zamilovaní, bydlí v jednom z nejúžasnějších měst na světě a chtějí se vzít. Jenže do jejich idylického života vstoupí tragédie. Sam je při nešťastném incidentu zastřelen. A v ten moment se ve zdánlivě obyčejném příběhu objeví nadpřirozené skutečnosti.

Samův duch (duše) totiž zůstává na zemi, neboť nenalezne klid, dokud neobjasní Samovu nespravedlivou smrt. Samovo úmrtí totiž nebylo tak náhodné, jak by se mohlo zpočátku zdát. Samův duch komunikuje s okolím prostřednictvím „média“ a šarlatánky Mae (ve filmu ji hrála Whoopi Goldbergová a na rozdíl od hlavních protagonistů dostala za roli Oscara; Oscara získal i scénář).

Muzikálová verze zachovává původní děj filmu a chytře kombinuje milostný příběh s komediálními i dramatickými situacemi. Muzikál měl premiéru v březnu roku 2011 v Manchesteru, odkud se v červnu přesunul do Londýna, kde zaznamenal více než 500 repríz a v dubnu 2012 byl uveden na americkou Broadway. Hudbu zkomponoval britský hudebník Dave Stewart, známý působením v duu Eurythmics.

Mostecké divadlo je v pořadí teprve třetím divadlem v České republice, které muzikál Duch uvede.
V české premiéře byl uveden v Městském divadle v Brně (2014) a o čtyři roky později jej uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Režie se ujal Roman Meluzín.

Překlad a české texty: Adam Novák
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Veronika Watzková
Aranžmá, hudební nastudování a korepetice: František Krtička
Choreografie: Jan Veselý
Dramaturgie: Michal Pětík
Projekce: Martin Studecký

Ústřední dvojici ztvární Karolína Herzinová a hostující Martin Hubeňák, v roli Ody May Brownové se představí rovněž hostující Kateřina Herčíková. Dále hrají Tadeáš Horehleď, Jan Burda, Vít Herzina, Jakub Dostál, Michaela Krausová, Eliška Matzkeová, Veronika Týcová a mnoho dalších.

Živá kapela hraje ve složení František Krtička (zpěv, klávesy), Martin Janovský (bicí nástroje), Petra Kubošková (baskytara), Jakub Staněk (kytara), Tomáš Lamač (klávesy) a Vít Pošmůrný (housle).

Premiéra proběhne v pátek  23. prosince a první repríza je naplánována na středu 28. prosince.

https://www.facebook.com/mestskedivadlovmoste/

Autor článku: produkce@divadlo-most.cz

Muzikál Duch jako poslední premiéra letošní sezony v Městském divadle v Mostě

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.