18.05.2023 08:37

Na Kampě se představí úspěšná americká hra z prostředí finančníků

V jediném představení v podobě scénické skici bude ve středu 24. května v Divadle Kampa poprvé českým divákům předvedeno úspěšné americké komediální drama Sarah Burgessové PRACHY V SUCHU (v originále Dry Powder). V dynamické konverzačce ze světa vysokých financí, kterou pro toto uvedení do češtiny přeložil Pavel Dominik, se v produkci Divadla NaHraně a v režii Šimona Dominika představí Tomáš Pavelka, Renata Prokopová, Ondřej Novák a Pavel Kryl.

Hra, která se sarkastickým humorem nabízí originální vhled do prostředí konzumu a investic, byla v New Yorku poprvé uvedena v roce 2016 s Claire Danesovou v jedné z hlavních rolí, po britském nastudování získala o dva roky později nominaci na Cenu Laurence Olivera v komediální kategorii. Její autorka, v českých divadlech doposud neuváděná, je kromě své dramatické tvorby známá rovněž jako jedna ze scenáristů televizní série American Crime Story, za jejíž loňskou epizodu Man Handled si Burgessová vysloužila nominaci na cenu Emmy. Její dynamická konverzačka Prachy v suchu přivádí na scénu tři nejvyšší manažery velké newyorské finanční korporace, která se právě chystá koupit rodinnou továrnu na zavazadla. Kromě konkrétních otázek, zda je z hlediska vedení mezinárodní společnosti důležitější mediální obraz firmy, osud jejích zaměstnanců či stav vlastního konta, otevírá hra i obecnější témata morálky a společenské odpovědnosti.

Divadlo NaHraně je nezávislý divadelní soubor, který se od svého založení v roce 2009 zaměřuje především na současnou britskou dramatiku, uváděnou v českých premiérách. Trvale působí v Divadle Kampa, kde aktuálně uvádí inscenace Ada, Instinkt a Řekni mi něco hezkýho (s derniérou 20. 6.).

Sarah Burgessová: Prachy v suchu
Dynamická konverzačka ze světa vysokých financí, která v podobě scénické skici otevírá aktuální otázky moderní společnosti. Velká finanční korporace se chystá koupit rodinnou továrnu na zavazadla. Ale skutečně chtějí newyorští žraloci prodávat kufry? Komu leží na srdci osudy zaměstnanců a komu stav vlastního konta? A co je skutečného na mantře společenské zodpovědnosti, zaklínadle současných finančních či developerských projektů? První české provedení oceňované americké hry - pouze jednou v podobě scénické skici na Kampě!

Hrají: Tomáš Pavelka, Renata Prokopová, Ondřej Novák, Pavel Kryl a Filip Tejmar na bicí
Překlad: Pavel Dominik
Režie: Šimon Dominik

KDY: 24. května 2023 v 19:30
KDE: Divadlo Kampa, Nosticova 2a, 110 00 Praha

http://www.divadlonahrane.cz/

 

Autor článku: Eliška Chmelíková