17.02.2023 10:56

Na Provázku uvedou milostnou korespondenci básníků Ingeborg Bachmannové a Paula Celana

Už v pátek 24. února proběhne na sklepní scéně Divadla Husa na provázku dlouho očekávaná premiéra inscenace Čas srdce. Tvůrci v čele s režisérkou Annou Davidovou lákají nejen na původní text vycházející z úchvatné milostné korespondence básníků Ingeborg Bachmannové a Paula Celana, ale také na výjimečné herecké výkony jejich představitelů – Sylvie Krupanské a Dominika Telekyho.

„Ingeborg Bachmannová pocházela z rodiny důstojníka rakouské armády, ale odmítala zahlazovat rány šoa a druhé světové války, naopak se vracela k tématu ‚zla‘ a zbabělosti, k tématu jazyka ‚vrahů‘. Postupně se odklonila od psaní básní k próze, v níž se zaměřila na nejintimnější soužití muže a ženy. Paul Celan, jehož rodiče zemřeli v koncentračním táboře, nesl vinu z druhé strany, ze strany obětí. Současně se pokoušel nepoddat osudu, stěhoval svůj život ‚do jazyka‘ - psal v němčině, překládal básně z dalších pěti jazyků -, a hledal stále znovu způsob, jak se nestat obětí, ať už vnějších okolností nebo psychické vichřice, jak žít plný život. Ačkoli spolu nikdy netvořili pár v realitě dennodenního soužití, byli si partnery v hledání smyslu bytí a smyslu psaní,“ objasňuje dramaturgyně a spoluautorka scénáře Tereza Marečková.

Samotné role Ingeborg a Paula jsou mimořádnou hereckou výzvou, což připouští i představitel Paula, herec Dominik Teleky: „Zkušební proces byl velmi intenzivní, po dlouhé době jsem si sáhl na dno psychických i fyzických sil. Učil jsem se důvěřovat slovu. Slovu ve mně, slovu, které slyším. Jeho síle a významu. Ve stejnou chvíli jsem se nacházel mezi geniálními verši a na dětském hřišti. Inspirací mi byl především celý tvůrčí tým, který mě denně zahlcoval novými podněty, jež mě neustále nutily hledat dál v sobě a nespokojit se s tím, co už umím. Během procesu zkoušení jsem si uvědomoval svobodu, kterou mám jak v životě, tak v tvorbě, a to, jak je snadné v ní zabloudit. Proto pro mě bylo tak důležité, že jsem komukoliv z kolegů mohl ve všem naprosto důvěřovat.”

„Mám obrovskou radost, že se Anna Davidová coby režisérka po mateřské pauze vrací na Provázek právě básnivým Časem srdce, který v pozoruhodně citlivé dramatizaci hostující dramaturgyně Terezy Marečkové dává velký prostor jak Annině temperamentní obrazivosti, tak hereckým výkonům Sylvie Krupanské a Dominka Telekyho. Těším se také, že jazyk Bachmannové a Celana najde nečekané a zcela suverénní spoluhráče ve výpravě Petry Vlachynské a hudbě Jakuba Kudláče,“ uzavírá umělecký šéf Provázku Martin Sládeček.

V současné chvíli vyprodaná premiéra Času srdce v režii Anny Davidové proběhne 24. února 2023, nejbližší reprízy na diváky čekají 27. února a 2. března 2023.

www.provazek.cz

Autor článku: Nikol Hlávková, foto: David Konečný