08.09.2022 11:54

Národní divadlo Brno v nové sezoně připravuje 16 premiér, vstupné nezdražuje

Národní divadlo Brno v začínající sezoně připravuje 16 premiér, nejvíce jich nabídne činohra. Oproti minulé sezoně ubyla jedna baletní a jedna operní premiéra. „Když už jsme mysleli, že po pandemii jsme zvyklí na všechno, přišla ekonomická krize a válka na Ukrajině a pokračujeme v - mírně řečeno - nestandardních podmínkách," řekl dnes novinářům ředitel divadla Martin Glaser. Navzdory nepříznivé ekonomické situaci vstupné zatím nezdražují, chystají energetické úspory.

Činoherní soubor chystá například dvě autorské adaptace klasických textů. Českou „hru o trůny" Neklan od Julia Zeyera přebásnil Jaroslav Vostrý, drama Na dně od Maxima Gorkého přeložil a přiblížil současnosti Tomáš Vůjtek. Na linii nových her navážou Petr Stančík, který se inspiroval životem a dobou Oldřicha Nového, a Marek Šindelka, jenž ve hře Feminista čerpal inspiraci v ryze současných tématech. „Příští sezona bude ve znamení nových her a také komedií," shrnul umělecký šéf činohry Milan Šotek.

Baletní soubor chystá program složený z choreografií slavného George Balanchina. Brno patří k nemnoha souborům, které mohou jeho choreografie uvádět, muselo kvůli tomu dlouhodobě prokazovat svou kvalitu, řekl umělecký šéf baletu Mário Radačovský.

Opera se připravuje na díla Leoše Janáčka Z mrtvého domu a Glagolská mše spojená v jednom večeru, na Falstaffa od Giuseppa Verdiho, ale také na Veselou vdovu Franze Lehára.

Energie sice divadlo nakupuje prostřednictvím města jako zřizovatele a má od něj zajištěnou také mimořádnou dotaci kvůli nárůstu cen, přesto chystá úspory. „Děláme revizi každé žárovky," řekl Glaser s tím, že foyer jednotlivých budov možná nebudou zářit tak slavnostně jako dříve. Ve společenských prostorách, kde lidé korzují, také možná mírně klesne teplota, v hledištích ale chladněji nebude. „Neumíme si představit, že tam někdo bude sedět dvě tři hodiny v 18 stupních," zdůraznil Glaser.

https://www.ndbrno.cz/

Tisková zpráva - Národní divadlo Brno, sezona 2022/23

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, gcm