01.12.2022 10:59

Národní divadlo uvede dramatizaci Čapkova Hordubala

Premiéru dramatizace románu Karla Čapka Hordubal uvede dnes večer pražské Národní divadlo. Známý román, který se již dříve dočkal převedení na divadelní prkna, pro první českou scénu nastudoval nový kmenový režisér činohry Michal Vajdička. V inscenaci hrají Zuzana Stivínová, Radúz Mácha, Jiří Štěpnička, David Prachař, Filip Kaňkovský, Igor Orozovič, Zuzana Stavná, Matyáš Řezníček, Filip Rajmont, Alois Švehlík nebo Alena Štréblová. Postava titulního hrdiny je na scéně přítomná jen z pohledu ostatních aktérů.

Román vypráví o tom, jak se Juraj Hordubal vrátil po osmi letech z Ameriky domů na Podkarpatskou Rus a věří tomu, že na něj čeká věrná žena Polana a milující dcerka. Skutečnost, že vše vypadá jinak, omlouvá svou dlouhou nepřítomností. Když zjistí, že ho manželka podvádí s mladým správcem Štěpánem Manyou, mezi muži vznikne napjatá atmosféra a milenec je nucen statek opustit. Vztahový trojúhelník ale neskončí, Juraj nečekaně umírá a psychologický příběh se láme v napínavou detektivku.

Vajdička s autorkou dramatizace Ilonou Smejkalovou začínají inscenaci na pohřební hostině za mrtvého Hordubala, kde se setkávají rodina, sousedé, přátelé i nepřátelé. Někteří by byli nejradši, kdyby Hordubal zemřel přirozenou smrtí, jiní ji řeší jako vraždu. Podezřelým ze zločinu navíc může být kdokoliv, neboť motiv zabít Hordubala měl téměř každý, dokonce i on sám.

Začít představení pohřební hostinou podle tvůrců vykrystalizovalo z myšlenky vyprávět historii Hordubala bez fyzicky přítomného Juraje Hordubala, ukázat jeho osud a život skrze jiné postavy. Hledat kým byl, než odešel do Ameriky, a kým byl, když se vrátil. Většina postav v dramatizaci vychází z Čapkova románu, který nabízí neustálou konfrontací představ a skutečnosti, mnohé motivy ale tvůrci rozvíjejí a domýšlí. Konec nechávají otevřený, možná ještě otevřenější než v knize.

Vajdička o inscenaci říká, že aktuálnost Čapkova Hordubala vidí ve zdůraznění potřeby kritického myšlení. „Dnešní svět je zahlcen informacemi, a pokud si nebudeme schopni najít klíč k jejich dekódování, klidně se z nás mohou stát kati, kteří přesvědčeni o své pravdě pošlou Polanu a Štěpána na popraviště," uvedl. Čapek se podle něj v Hordubalovi snaží nenápadně skrýt fakta, která mění celkový pohled na vinu jednotlivých postav.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rdo, foto: Martin Špelda