18.03.2022 08:58

Palianytsia v HaDivadle. Svědectví a umělecká tvorba současné Ukrajiny

Středa 23. března 2022 bude v podzemí Alfa pasáže věnována Ukrajině. HaDivadlo připravuje program pro všechny, kteří se mají zájem hlouběji seznámit s ukrajinskou kulturou, i pro usazené a příchozí Ukrajince. Vytvoří prostor pro společné setkání a sdílení konkrétních svědectví. Vstup je volný. Kolektiv HaDivadla prosí všechny zúčastněné, aby jakoukoliv částkou, kterou si mohou dovolit, podpořili některou z humanitárních organizací pomáhajících Ukrajině.

HaDivadlo začalo komponovaný program připravovat bezprostředně po začátku války. Hlavní motivací byla reflexe současné situace, akutní potřeba pomoci, potřeba sdílení společných zkušeností, obav, nadějí, ale i touha dozvědět se o ukrajinské kultuře co nejvíc. Program dostal název „Palianytsia“ – toto pojmenování specifického ukrajinského chleba se nyní stalo symbolickým pro ukrajinskou národní identitu. Na přípravách dne se podílí kolektiv studentů JAMU pod vedením studenta režie Maxe Nowotarského, ukrajinského rodáka. 

Událost ve své úvodní workshopové části, která začne od 14.00, nabídne společné vaření varenyků pod vedením ukrajinského kuchaře, pěvecký workshop lidových písní a tanečně-pěvecké techniky v pojetí kolektivu Horbachevska septet (Uliana Horbačevská, Jasia Sajenko), a také výtvarnou dílnu pro zejména pro děti v rukou Světlany Bujevič, členky kolektivu HaDivadla. 

Hlavní komponované pásmo v programu od 16.30 naplní koncert Konstiantyna Tyshka, klavírního virtuóza působícího v Brně, a koncertní vystoupení kolektivu Horbachevska septet. Dalším bodem programu je setkání a moderovaná beseda s několika ukrajinskými ženami, které válečná situace donutila opustit své domovy, změnit ze dne na den životy a které jsou právě nyní v Brně a jsou ochotné se podělit o své příběhy. O tlumočení a překlady svědectví, která některé z nich zapsaly přímo v okupovaných územích či během útěku, se postará vedle Maxe Nowotarského také Lucie Řehoříková, která více než pět let vedla České centrum v Kyjevě.

Večerní program proběhne i v dalších prostorách divadla. Zde se bude možné zaposlouchat do textů současné ukrajinské literatury v interpretaci herců HaDivadla. Seznámit se s tvorbou exilové výtvarnice Dany Kaveliny, reflektující aktuální válečnou krizi, nebo zhlédnout oceňovaný film Cesta domů režiséra Narimana Alijeva z roku 2019, zachycující dopady ruské anexe Krymu předcházející současné invazi.

HaDivadlo chce být prostorem otevřeným, připraveným pomoci všem, kteří potřebují.

Současnou situací jsme hluboce zasažení, v okolí divadla máme řadu ukrajinských přátel, v divadle máme přímo jednu zaměstnanou kolegyni z Ukrajiny, stejně tak máme zaměstnané kolegu a kolegyni z Běloruska. Další blízké spolupracovníky máme původem také z Ruska. Přejeme si mír, porozumění – tvorbu a radost, ne ničení a agresi. Ukrajinskou kulturu žádné bomby nevezmou – žije a musí žít dál, dodává intendantka HaDivadla Anna Stránská.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová

Palianytsia v HaDivadle. Svědectví a umělecká tvorba současné Ukrajiny

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.