18.03.2022 08:58

Palianytsia v HaDivadle. Svědectví a umělecká tvorba současné Ukrajiny

Středa 23. března 2022 bude v podzemí Alfa pasáže věnována Ukrajině. HaDivadlo připravuje program pro všechny, kteří se mají zájem hlouběji seznámit s ukrajinskou kulturou, i pro usazené a příchozí Ukrajince. Vytvoří prostor pro společné setkání a sdílení konkrétních svědectví. Vstup je volný. Kolektiv HaDivadla prosí všechny zúčastněné, aby jakoukoliv částkou, kterou si mohou dovolit, podpořili některou z humanitárních organizací pomáhajících Ukrajině.

HaDivadlo začalo komponovaný program připravovat bezprostředně po začátku války. Hlavní motivací byla reflexe současné situace, akutní potřeba pomoci, potřeba sdílení společných zkušeností, obav, nadějí, ale i touha dozvědět se o ukrajinské kultuře co nejvíc. Program dostal název „Palianytsia“ – toto pojmenování specifického ukrajinského chleba se nyní stalo symbolickým pro ukrajinskou národní identitu. Na přípravách dne se podílí kolektiv studentů JAMU pod vedením studenta režie Maxe Nowotarského, ukrajinského rodáka. 

Událost ve své úvodní workshopové části, která začne od 14.00, nabídne společné vaření varenyků pod vedením ukrajinského kuchaře, pěvecký workshop lidových písní a tanečně-pěvecké techniky v pojetí kolektivu Horbachevska septet (Uliana Horbačevská, Jasia Sajenko), a také výtvarnou dílnu pro zejména pro děti v rukou Světlany Bujevič, členky kolektivu HaDivadla. 

Hlavní komponované pásmo v programu od 16.30 naplní koncert Konstiantyna Tyshka, klavírního virtuóza působícího v Brně, a koncertní vystoupení kolektivu Horbachevska septet. Dalším bodem programu je setkání a moderovaná beseda s několika ukrajinskými ženami, které válečná situace donutila opustit své domovy, změnit ze dne na den životy a které jsou právě nyní v Brně a jsou ochotné se podělit o své příběhy. O tlumočení a překlady svědectví, která některé z nich zapsaly přímo v okupovaných územích či během útěku, se postará vedle Maxe Nowotarského také Lucie Řehoříková, která více než pět let vedla České centrum v Kyjevě.

Večerní program proběhne i v dalších prostorách divadla. Zde se bude možné zaposlouchat do textů současné ukrajinské literatury v interpretaci herců HaDivadla. Seznámit se s tvorbou exilové výtvarnice Dany Kaveliny, reflektující aktuální válečnou krizi, nebo zhlédnout oceňovaný film Cesta domů režiséra Narimana Alijeva z roku 2019, zachycující dopady ruské anexe Krymu předcházející současné invazi.

HaDivadlo chce být prostorem otevřeným, připraveným pomoci všem, kteří potřebují.

Současnou situací jsme hluboce zasažení, v okolí divadla máme řadu ukrajinských přátel, v divadle máme přímo jednu zaměstnanou kolegyni z Ukrajiny, stejně tak máme zaměstnané kolegu a kolegyni z Běloruska. Další blízké spolupracovníky máme původem také z Ruska. Přejeme si mír, porozumění – tvorbu a radost, ne ničení a agresi. Ukrajinskou kulturu žádné bomby nevezmou – žije a musí žít dál, dodává intendantka HaDivadla Anna Stránská.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová

Palianytsia v HaDivadle. Svědectví a umělecká tvorba současné Ukrajiny

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.