22.02.2022 13:03

Pátou premiérou jubilejní sezóny Činoherního studia bude Višňový sad

Na klasickou divadelní komedii Višňový sad Antona Pavloviče Čechova vsadila dramaturgie ústeckého Činoherního studia a uvede ji v neděli 27. února jako 5. premiéru 50. sezóny. Čechovův text v legendárním překladu Leoše Suchařípy, který vznikl v době jeho působení v Činoherním studiu, nastudoval režisér David Šiktanc a dramaturgyně Tereza Marečková. Vedle dvou hostujících herců do inscenace obsadili kompletní herecký soubor.

Sad je plný kvetoucích višní, je o ně třeba pečovat. Aby rostly a plodily. To už dnes ale nikdo neumí, říká prastarý komorník Firs. Už jsme zapomněli, jak sušit višně, navazovat hluboké vztahy a starat se o rodinný dům, aby nepropadl v exekuci.

„S Višňovým sadem se po více než deseti letech vracíme do světa her Antona Pavloviče Čechova, které zde – díky někdejší kultovní inscenaci Tří sester v režii Ivana Rajmonta – naprosto mimořádným způsobem rezonují. Višňový sad uvedeme v překladu Leoše Suchařípy – a tímto způsobem uctíme památku tohoto dlouholetého dramaturga a herce Činoherního studia. Sám za sebe jsem přesvědčený, že právě nyní skutečně nazrál čas k uvedení této hry, která vypráví o konci jedné epochy a strachu z nejasné budoucnosti,“ říká David Šiktanc, režisér inscenace. Dramaturgyně Tereza Marečková pak Davida Šiktance doplňuje: V Čechovově lyrické komedii nejsou žádné hlavní a vedlejší postavy, všichni jsou aktéry jednoho navenek nenápadného děje. Pod jeho povrchem tiká čas. Žádné vedlejší postavy nejsou ani v naší realitě – každý do sadu něco přináší, něco zalívá a něco nechává ladem.“

„Zkušenost z pandemie a z ní povstávající vědomí, že svět je – i s ohledem na rozpadající se ekosystém – před změnou, kterou si v nejmenším neumíme představit, nám umožňuje přečíst Čechovův text nově, bez často akcentované nostalgie,“ přibližuje režisér David Šiktanc svůj pohled na kontext uvedení Višňového sadu v Činoherním studiu.

Na realizaci inscenace se podíleli „staří známí“ z ústeckého Činoheráku. Autorem scénografie je dlouholetý Šiktancův spolupracovník Jan Štěpánek, který už pracoval na inscenacích Pornografie, Homo Faber či Stepní vlk. Scénická hudba vznikla pod taktovkou Vladimíra Franze, ten v nedávné minulosti pro Činoherní studio složil hudbu k inscenacím Najal jsem si vraha či Stepní vlk.  Kostýmy navrhla Zuzana Bambušek Krejzková, držitelka Českého lva a etablovaná výtvarnice, jež spolupracuje s předními českými divadelními scénami a filmaři.

David Šiktanc do Višňového sadu obsadil kompletní herecký soubor doplněný dvěma hosty – Janem Bidlasem, členem hereckého souboru Národního divadla, jenž už v ústeckém Činoheráku před několika lety působil, a herečkou Josefínou Voverkovou.

Více informací: https://cinoherak.cz/inscenace/sad

Autor článku: Petr Kuneš

Pátou premiérou jubilejní sezóny Činoherního studia bude Višňový sad

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.