31.05.2022 11:18

Pozvánka na site-specific projekt POHYB / ARCHITEKTURA: Nová Zbrojovka

POHYB / ARCHITEKTURA: Nová Zbrojovka
premiéra 3. 6. 2022 v 19:00 v hale Industry v areálu Nové Zbrojovky, Brno
repríza: 4.6. ve 14:00 a 18:30, 7.6. v 19:00

První REZIDENČNÍ PROJEKT dramaturgického programu INDUSTRA STAGE

Koncept: Becka McFadden, Mary Ann Hushlak
Účinkují: Daniela Hanelová, Michaela Ondrašinová, Marie Svobodová, Yuliia Yabletska
Produkce: Kateřina Kubíková, Jiří Honzírek

Kreativní tým projektu se zajímá o lokalitu Nové Zbrojovky a její místo v sociální a kulturní paměti Brna. Představení je výsledkem bádání, rozhovorů a spolupráce s místními performery/umělci, kteří mají osobní spojení s místem Zbrojovky, disponují zkušenostmi, vzpomínkami a vyprávěními. Výsledkem této spolupráce vzniká představení, které chce aktivovat historické budovy bývalé Zbrojovky odkrýváním vrstev minulosti i přítomnosti pohybem těl, obrazem i zvukem. Jde o multižánrový tzv. „site-specific” projekt, který navazuje na sólové představení Becky McFadden (Nedostupné interiéry), který vznikl díky podpoře MČ Praha 7. Toto představení hostovalo v Industra Stage v srpnu 2021 a díky této příležitosti vznikl nápad přenést představení POHYB/ARCHITEKTURA i do těchto prostor.

„Pro mě je zajímavé realizovat uměleckou práci v prostoru, který byl postaven pro odlišný druh práce. Každý projekt POHYB / ARCHITEKTURA je jako nekonečný proces tvorby i výzkumu. I když představení vždy najde svoji finální formu, zároveň platí, že každá choreografie, každá sekvence, je experiment, který pokračuje s každým představením.” Becka McFadden, režisérka představení

Základem projektu je originální improvizační metodologie (založená na rozvoji přístupů z Viewpoints a choreology, současná interpretace práce choreografa Rudolfa Labana), ve kterém performer spolupracuje s architektonickým prostorem jako s partnerem a tančí s plochami, texturami, světlem, architektonickými prvky a prázdným prostorem. Dramaturgie se také zabývá proměnou historických průmyslových prostor pro jiné účely, jakými jsou například kulturní centra a procesy gentrifikace.

„Když jsem četla o historii budov, měla jsem pocit, že čtu thriller. Díky projektu jsem přemýšlela o tom, jak vlastně budovy učit a měnit a jak se samotné přepracování budov otiskuje do obecného povědomí o městských prostorách v Brně i jinde.”
Mary Ann Hushlak, dramaturgyně představení

V kontextu války na Ukrajině nabývá historie a současnost muniční továrny nových rozměrů a kontextů a nabízí se sledování napětí mezi každodenní rutinou práce v továrně na zbraně a devastací, kterou její produkty mohou mít všude ve světě. Představení vzniká též na základě osobních intervencí a zkušeností kreativního týmu a performerek.

“Měly jsme během procesu setkání s fotografem Romanem Francem, který zachránil archiv fotek ze života Nové Zbrojovky v 50.-70. letech. Továrna na zbraně zní hrůzostrašně, ale tento prostor byl zároveň plný společenského, každodenního života. Snažily jsem se pracovat s oběma stranami příběhu.”
Becka McFadden, režisérka představení

DISKUSNÍ PANEL

Prolog k prvnímu uvedení tohoto choreografického projektu zajistí panelová diskuse na téma „Nová Zbrojovka: minulost a budoucnost”, která se uskuteční v úterý 31. 5. od 17:00 v hale kulturního centra Industra. Diskuzi moderuje Jiří Sulženko (ředitel Odboru kultury a cestovního ruchu magistrátu Hlavního města Prahy, člen týmu „Plzeň, evropské hlavní město kultury 2015”).

HOSTÉ:

  • Becka McFadden - autorka uměleckého projektu POHYB / ARCHITEKTURA), umělecká šéfka platformy Beautiful Confusion Collective
  • Jaroslav Sedlák - architekt - kolaborativní studio FUUZE, člen 4AM Fòrum pro architekturu a média,
  • Ludmila Vacková, ředitelka pražského Studia ALTA,
  • Csaba Szaló - sociolog města, Masarykova univerzita Brno,
  • Pavel Stratil - ředitel industra.space,
  • Marcela Straková - programová ředitelka Brno 2028.

Becka McFadden je nezávislá umělkyně, tanečnice, performerka a zakladatelka a umělecká ředitelka kolektivu Beautiful Confusion. Ve své práci klade stejný důraz na intuici i preciznost a snaží se maximálně přijímat komplexitu. Kromě vedení projektů Beautiful Confusion spolupracuje také s dalšími soubory a umělci, např. Depresivní děti touží po penězích, Martin Talaga, Pinkbus Platform atd. a je členkou londýnského divadla LegalAliens. Absolvovala doktorské studium na katedře Theatre and Performance na Goldsmiths University of London a pravidelně překládá z češtiny do angličtiny pro řadu významných kulturních a architektonických organizací.

Beautiful Confusion Collective se zabývá interdisciplinární tématy, tělem a sociokulturními terény, kterými se pohybuje. Soubor vychází z kořenů pohybového divadla, současného tance, butó a živého umění. Tvoří interdisciplinární představení pro divadla, galerie a netradiční prostory. Mezi další projekty kolektivu patří: Nedostupné interiéry (Letní scéna na Strossu, Industra, Brno); Příběhy současné války (Studio ALTA, Living Record Festival, UK); BLACK DRESS (premiéra se uskutečnila 2.5.2022 v divadle Venuše ve Švehlovce).

INDUSTRA STAGE

Premiéra projektu POHYB / ARCHITEKTURA: Nová Zbrojovka je prvním rezidenčním počinem dramaturgické platformy INDUSTRA STAGE v roce 2022. Projekt je podpořen Statutárním městem Brnem a Státním fondem kultury. Projekt dostal záštitu primátorky města Brna.

FB událost

Autor článku: Beautiful Confusion Collective