04.04.2022 14:13

Hana Holišová, Berenika Kohoutová a další protagonisté recitálu Marta intenzivně zkoušejí – premiéra je v plánu 9. června

V polovině března se naplno rozběhly zkoušky Martynové inscenace osvědčeného tvůrčího týmu v čele se scenáristkou a producentkou Danielou Sodomovou a režisérkou Adélou Laštovkovou StodolovouDivadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové tak zdárně spěje k premiérám, které se uskuteční 9. a 12. června na Letní scéně Musea Kampa. Ta letos bude patřit nejen novince Marta, ale také úspěšným inscenacím Meda a Werich. Součástí programu Letní scény Musea Kampa budou i koncerty. Například 5. srpna to bude jedinečný koncert Václava Neckáře a Bacilů v doprovodu smyčcového kvarteta a 2. září vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.

Přípravy divadelního recitálu Marta nabírají na intenzitě. Scénáře už mají v rukou představitelky hlavní role Hana Holišová a Berenika Kohoutová a také ra Sandeva se Zuzanou Stavnou alternující roli Heleny i oba Vaškové – Jan CinaDenis Šafařík.  Své party se pilně učí rovněž herci a zároveň výteční muzikanti, kteří se na jevišti sejdou v jedné v kapele. Jsou mezi nimi například Václav Kopta, Igor Orozovič, Vojtěch Havelka, Pavel Neškudla, Daniel Šváb, Rozálie Havelková, Anežka Hessová, Jan Meduna či Petr Stach. V inscenaci inspirované životním příběhem Marty Kubišové zazní vedle dalších hitů také ikonická Modlitba pro Martu z roku 1968, která bohužel v těchto dnech opět nabývá na aktuálnosti…

S příběhem Marty Kubišové jsem strávila mnoho času a její písně byly krásným studijním materiálem k historickým událostem, které mne vrátily do nesvobody a nelidskosti tehdejší doby. Vůbec jsem si neuměla představit, že se jednoho dne vzbudím a budu jim tolik rozumět v kontextu událostí dnešních dní. Myslím, že je to to nejpodstatnější, co jsem zatím napsala a taky je pro nás tvůrce moc důležité, aby toto představení vidělo co nejvíce lidí. ´Ať mír dál zůstává...´! Kdy už tato píseň přestane být aktuálním protestsongem?" pokládá řečnickou otázku scenáristka a producentka Daniela Sodomová.

Své osobní dojmy sdílí také Igor Orozovič: „Jsem nerozhodný člověk a nad každou nabídkou se kroutím jak žížala. V tomhle případě, i když mi to diář spíš zakazoval, jsem měl uvnitř takové to: ´ale sakra, já to chci dělat´. A takovou pozitivní intuici mívám málokdy. Přišlo mi to samozřejmé už proto, že jsem měl tu možnost s paní Martou zpívat na jevišti i kouřit v zákulisí. Další hlásek ve mně škemral, že chce konečně zkoušet s Adélou Stodolovou Laštovkovou. A třetí muzikantský hlas křičel: ´To bude super, hrát v kapele plné kámošů songy Kubišky. A ještě k tomu pod letním nebem. Po karanténě a všech negativních událostech – tohle zavání dobrou energií!´ Zároveň ten příběh – přestože ukazuje jeden dramatický osud – rozviřuje myšlenky týkající se naší historie, národního charakteru a charakteru každého z nás. Jak bych se choval já? Nikdo nikdy nic neví.“

Kapelníkem, skladatelem a autorem aranží v divadelním recitálu Marta je Petr Zeman. S herci, kteří v představení tvoří kapelu, se setkává na zkouškách už téměř měsíc a mimoto se na jevišti zhostí role bubeníka. Ke své práci na inscenaci říká: „Moje úloha v tomto krásném projektu je, mimo skládání několika scénických skladeb, hlavně aranžování originálních písní paní Kubišové pro živou kapelu. Jde mi především o to, aby skladby, původně napsané pro velké orchestry, zněly v plné kráse a síle i v našem redukovaném obsazení o osmi lidech. Mám upřímnou radost z toho, že se utvořil tak skvělý tým herců – muzikantů, kteří mají v sobě neuvěřitelné nasazení a zápal. Společně se s těmi pár nástroji den ode dne blížíme k tomu velkému orchestrálnímu zvuku. Je to dlouhá cesta, ale je to radost."

www.letniscenamuseakampa.cz

Autor článku: Simona Andělová

Hana Holišová, Berenika Kohoutová a další protagonisté recitálu Marta intenzivně zkoušejí – premiéra je v plánu 9. června

Inscenace

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

22.09.2022

Jak se dělá tanečník – konzervatoř Taneční centrum Praha hostuje v Náchodě

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium  uvede ve čtvrtek 22. září 2022 ve Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě od 9 a od 11 hodin tanečně-vzdělávací představení pro školy s názvem Jak se dělá tanečník. Jedná se o profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, jehož dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol.

21.09.2022

Dekkadancers se vrací k tradici komponovaných večerů. V premiéře uvedou Double Shot

První letošní novinkou tanečního souboru DEKKADANCERS bude Double Shot, večer složený ze dvou choreografií. První polovinu večera obstará Occultatum, které se zaměří na démony, kteří jsou ukryti v každém z nás. Jeho autorem je trojnásobný držitel Thálie za tanec Ondřej Vinklát. Autory druhé choreografie jsou Štěpán Pechar a Viktor Konvalinka.