06.10.2022 12:36

ProART Company uvede jako poslední premiéru v tomto roce Píseň pro Viktorku

Zveme Vás srdečně na poslední premiéru ProART Company a současně také posledních pět představení letošního vydařeného roku 2022, ve kterém jsme uskutečnili rekordních 52 představení pro “živé” diváky, nikoli jen online. Soubor je činný od roku 2005 a v příštím roce oslaví svou plnoletost.

Poslední proartovskou premiérou – Písní pro Viktorku – navazujeme na naši poetickou a literární dramaturgickou linii započatou již dříve v Blatném, Holanovi či Ortenovi. Tentokrát se necháváme oslovit tvorbou a životem Boženy Němcové a Jaroslava Seiferta, abychom oživili osudy ikonické postavy Viktorky a její autorky.

Multižánrový scénický projekt vychází ze Seifertovy básně Píseň o Viktorce a rozvíjí tuto básnickou skladbu jako milostný dopis Seiferta Němcové. Příběh slavné knižní postavy Boženy Němcové se tu zrcadlí na pozadí spisovatelčiných dopisů svým osudovým mužům.

Jedná se o dopis básníka, který tak jako mnozí před ním vzplanul k Němcové láskou. Jeho cit však na rozdíl od notoricky známých vztahů básnířky přetrval, básnířku přežil a Seifert své „vyvolené“ – mimo jiné právě v podobě skladby Píseň o Viktorce – vystavěl zasloužený pomník. Seifertův opus i jeho obdiv jsou tak určitým zadostiučiněním pro autorku, jejíž skutečné milostné vztahy nedošly naplnění a jejíž osud, pokud jde o lásku, nachází obraz spíš v tragickém příběhu Viktorky „šílené láskou“.

V režii a choreografii Martina Dvořáka se představí Kateřina Janečková, Lucie Hrochová, Dušan Sitek a Martin Dvořák s hudebním doprovodem manželů Havlových.

Představení uvedeme do konce roku jen třikrát: 21. 11. a 1. 12. v Praze ve Werichově vile a 2. 12. v Brně v Káznici na Cejlu.

Autoři: Božena Němcová, Jaroslav Seifert, Martin Dvořák
Režie a choreografie: Martin Dvořák
Hudba: Irena a Vojtěch Havlovi
Kostýmy: Jindra Rychlá
Námět a koncept: Lukáš Novák
Účinkují: Kateřina Janečková, Lucie Hrochová, Dušan Sitek a Martin Dvořák

https://www.proart-festival.cz/cz/pisen-pro-viktorku/

Autor článku: Barbora Matušková