16.12.2022 10:38

První premiérou příštího roku bude v Divadle Ungelt inscenace Stůl pro dva

První premiérou příštího roku bude v pražském Divadle Ungelt 6. ledna romantická komedie Stůl pro dva britského autora Stewarta Pringleho. V hlavních rolích inscenace o lásce ve zralém věku se představí Alena Mihulová a Dalibor Gondík. Režie se ujal umělecký šéf a dramaturg Divadla Ungelt Pavel Ondruch. 

„Stůl pro dva je potvrzením toho, že nejsilnější milostné příběhy jsou ty nejobyčejnější. Dějí se ve všedních dnech ve všedním světě – všední ale rozhodně nejsou. Mladý dramaturg londýnského Národního divadla Stewart Pringle ve své romantické komedii využívá osvědčenou dramatickou situaci: střet dvou osobností, které by za normálních okolností spolu nikdy ani nemluvily," uvedl režisér Ondruch.

Pro Gondíka to bude první setkání s výjimečným prostorem komorního divadla. „Pro každého herce je takový prostor tajným snem, proto největší osobnosti Národního divadla chodily hrát do Divadla Viola. Text hry Stůl pro dva je opravdu unikátní, ještě jsem se s takovým nesetkal. To, co na nás autor připravil, je opravdu složité. Hrát v takové hře je jako jízda na toboganu - nahoře se nadechnout a pustit se dolů," uvedl Gondík.

Aby Mihulová přesvědčivě ztvárnila učitelku zumby, poctivě na roli trénovala. Pohybové spolupráce se ujala herečka Klára Suchá.

Stůl pro dva bude českou premiérou, poprvé se v tuzemsku představí také autor Pringle, který za tento text v roce 2017 získal nejprestižnější ocenění pro začínající dramatiky ve Velké Británii Papatango New Writing Prize. „Není divu, málokterý text tak něžným a zábavným způsobem zachycuje milostné vzplanutí ve zralém věku a zároveň zkoumá možnosti, jak překlenout propast mezi různými sociálními bublinami. Popisuje lidi, kteří mají obyčejné problémy a žijí mimo centrum pozornosti společnosti," podotkl režisér Ondruch.

Šéf Ungeltu Milan Hein připomněl, že v této náročné sezoně nabídli pět premiér. V září uvedli premiéru hry Staří mistři v režii Milana Schejbala a v říjnu Příběh ze zoo v režii Jiřího Pokorného. Po Stolu pro dva ještě 26. ledna plánují premiéru inscenace Všechny báječný věci v režii Karin Krajčo Babinské a na květen českou premiéru hry Simona Graye Brácha v režii Pavla Ondrucha. Sezona v Divadle Ungelt skončí 16. května 2023, poté se do 13. září představení přesunou na letní scénu na hradčanském Novém Světě.

https://divadloungelt.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm

První premiérou příštího roku bude v Divadle Ungelt inscenace Stůl pro dva

Inscenace

09.02.2023

Meeting Dating Loving – hru o hledání partnera v 21. století uvede v březnu Studio Citadela

Autorský tým Collective Coller, který tvoří režisérka Kristýna Milaberská, muzikant, herec a performer Petr Šmíd a tanečnice, herečka a choreografka Anežka Hessová, připravil pro útulný prostor Studia Citadela v Klimentské ulici hru o lásce v 21. století s názvem Meeting Dating Loving. Obnovené premiéry inscenace jsou na programu 20. a 25. března, začátek vždy ve 20h.

09.02.2023

Iokasté: česko-slovenskou inscenaci uvidí diváci v portugalském Portu a na dalších festivalech

Městská divadla pražská uvedla v listopadu 2022 v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině inscenaci Lukáše Brutovského Iokasté. Moderní verzi klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. Příběh královny na pozadí střetu antiky se současností. Nyní se vydává na festivaly doma i v zahraničí.

07.02.2023

Do Divadla Kampa se vrátí Instinkt, komorní psychologická studie rodičovství

Po roce a půl se v neděli 12. února do Divadla Kampa vrátí v obnovené premiéře komorní drama Instinkt o stinných stránkách rodičovství a důvěře v lidi i vlastní úsudek. Fascinující i znepokojivou hru skotské autorky Frances Poetové z roku 2018 představilo Divadlo NaHraně v české premiéře už v září 2021, po dvou reprízách ji však ze zdravotních a provozních důvodů muselo stáhnout.