28.11.2022 17:00

První premiérou sezony Divadla Alfa v Plzni je česko-polská inscenace Snowball

Česko-polská koprodukční inscenace Snowball ze světa hráčů počítačových her, youtuberů a účelově manipulovaných informací je první premiérou divadelní sezony plzeňského Divadla Alfa. Je určena pro publikum od 12 let. Hru s herci Alfy nastudoval režisér, scenárista, pedagog a ředitel Loutkového divadla Bělostok Jacek Malinowski. Snowball může znamenat sněhovou kouli, informaci, která se nabaluje a valí se jako lavina, nebo taky zimní ples - naše novinka se prolíná všemi významy, řekl dnes novinářům ředitel Alfy Jakub Hora. Slavnostní večerní premiéra bude v pátek 2. prosince.

Snowball je součástí česko-polské koprodukční spolupráce Snowball/The Simulator v projektu Connect Up, realizovaného s podporou EU Culture. Projektu se účastní 14 evropských divadel a festivalů. Hlavním tématem je propojování skrze umění - každé divadlo si zvolilo oblast, sociální, kulturní nebo etnickou skupinu, se kterou chce svoji tvorbu propojit. Umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski a dramaturgyně Petra Kosová nazkoušeli v Bělostoku s polskými herci inscenaci The Simulator.

V evropském projektu během čtyř let každé divadlo vytvoří tři inscenace. Divadla mezi sebou úzce spolupracují. Alfa jako svůj první titul série uvedla hru Putování dobrého Hanse Böhma Evropou, která se věnuje propojení národů, řekl Hora. Nová dvojice inscenací Snowball/The Simulator je o propojení světa teenagerů a dospělých. „Všechny inscenace budou uvedeny na festivalech, které jsou součástí projektu. Snowball se bude hrát ve Velké Británii, The Simulator v Itálii,“ dodal Hora.

„Z mé strany je to příběh o životě mezi realitou, mezi normálním životem a fikcí v hrách, na internetu a samozřejmě v divadle. Je to také o komunikaci a jazycích mezi námi, teenagery a dospělými, mezi lidmi. Musíme o tom přemýšlet, protože někdy to někdo může využít špatným způsobem pro falešné a soukromé zájmy,“ řekl Malinowski. Autorem výpravy je Michał Wyszkowski. Scéna staví na vizuální podobě počítačové hry Minecraft a starých arkádových her, využívá projekce, animace a triky. Hudební složku tvoří současné moderní skladby, zvuky počítačových her v kombinaci se živou hrou na saxofon. V představení vystoupí herci Alfy Andrea Ballayová, Lenka Lupínková Válková, Radka Mašková, Daniel Horečný, Josef Jelínek, Robert Kroupar a nová posila souboru Kristýna Franková.

Druhá část česko-polského projektu The Simulator vznikla na základě rozhovorů Legierského a Kosové se studenty dvou gymnázií ve věku od 12 do 16 let. Mluvili o tom, co prožívají, kdy se cítí zrazeni, co vnímají jako křivdu, co je bolí a jaké vnímají překážky v komunikaci s dospělými. Mluvili také s učiteli, školními psychology a rodiči. „Simulator ukazuje běžné situace z rodinného života, které často vidí ti, kteří je s emocemi prožívají, pouze ze svého úhlu pohledu. Chceme jim tyhle situace ukázat vcelku a zvenku,“ řekla Kosová.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj