08.11.2022 14:09

Režisér Tauš dotočil filmovou verzi Amerikánky, divadelní inscenace pokračuje

Režisér Viktor Tauš dotočil filmovou verzi představení Amerikánka. Do kin by měla přijít v říjnu příštího roku. Divadelní inscenaci, která měla premiéru v roce 2018, se tvůrci v holešovickém prostoru Jatka 78 rozhodli prodloužit. Doprovází ji kniha fotografií Tomkiho Němce, který život Amerikánky ve všech jeho podobách mapuje. Polovina příjmů z jejího prodeje jde organizaci Dobré víly dětem, která se věnuje pomoci dětem z dětských domovů. Němec to řekl ČTK.

"Naše spolupráce s Viktorem Taušem začala během covidu v dubnu 2020, kdy natáčel on-line Amerikánku v různých prostředích. Při focení představení mě napadlo, že by z toho mohla být kniha. Přidal jsem fotografie i z dalších představení Viktora Tauše, a tak vznikla kniha Amerikánka, Etc.," uvedl Němec. "Amerikánka je nesmírně silný a výborně zahraný příběh. Během focení jsem narazil na situace, které se částečně protínaly i s mým životem, proto jsem se rozhodl svou prací pomoc projektu organizace Dobré víly dětem," dodal.

Knihu Němcových fotografií si mohou diváci zakoupit přímo na představení nebo na webu amerikankafilm.cz.

Hlavní hrdinka představení navzdory osudu našla velkou vůli k přežití a překonala kruté zkušenosti z dětského domova, někdejší polepšovny i ne zrovna vydařené pěstounské péče. Dívka, podle jejíž přezdívky Tauš inscenaci nazval, s ním podle něj sdílela svůj příběh, když oba žili na pokraji společnosti.

"Amerikánka není divadlo. Je to životní postoj. Málo věcí mi udělalo letos větší radost než to, že budeme pokračovat," uvedla představitelka hlavní role Tereza Ramba.

Podobné pocity má i její kolegyně Eliška Křenková. "Když jsme v zářijovém bloku popáté stáli před vyprodaným sálem a nadšeným publikem, tak jsme si řekli, jestli není škoda končit něco, co takhle funguje a působí na lidi. Začali jsme si o tom povídat a zjistili jsme, že je nám v tom taky dobře a je úplný nesmysl končit. Tak pokračujeme dál," řekla.

Podle režiséra Tauše tvůrci nyní jednají s několika divadelními prostory včetně Jatek 78 o možných podmínkách. "Jakmile pro Amerikánku najdeme ten nejlepší domov, oznámíme termíny dalších repríz," uvedl.

Zatímco v divadle hrají všechny postavy Tereza Ramba a Eliška Křenková, ve filmu vystupuje 250 dětí, z čehož čtyřicet hraje výrazné postavy. Divadlo vypráví osm let v životě Amerikánky, film vypráví čtyřicet let jejího života.

Amerikánka byla jedním z prvních děl projektu Film Naživo, který uváděl přímé přenosy divadelních představení inscenovaných mimo prostory divadla. Objevila se i v projektu Televize Naživo, která uváděla v době uzavření divadel inscenace a koncerty prostřednictvím vlastního kanálu.

https://www.jatka78.cz/cs/inscenace/amerikanka

Autor článku: ČTK: jir, ptd; Foto: Bet Orten