02.03.2022 14:30

Severočeské divadlo uvede pohádkový balet Spící krasavice

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem v pátek uvede premiéru pohádkového baletu Spící krasavice s podmanivou hudbou Petra Iljiče Čajkovského, kterou ztvární divadelní orchestr. Režiséři a choreografové Margarita Pleškova a Vladimir Gončarov dnes ČTK řekli, že je příběh určen dětem i dospělým. Posláním představení je lidem ukázat dobro vítězící nad zlem.

„V dnešních časech je nějaká pohádka, která by byla milá, zábavná, pro děti i pro dospělé, potřeba," řekl Gončarov. Nejen kvůli pandemii, aktuálně také kvůli bojům na Ukrajině, jsou lidé ve stresu a divadlo jim chce nabídnout možnost se odreagovat a na chvíli zapomenout.

„Jsme smutní a zdrcení. Nikdo to nečekal. Válka je zlo," uvedl choreograf, který se narodil v Rusku. Doplnil, že na divadelní scéně jsou všichni jedna rodina, bez ohledu na národnost. Podle něj je smutné, že Rusy, kteří válku ani nechtěli, nyní vnímá společnost špatně. „Doufáme, že diváky neodradí, že jde o ruskou hru," dodal.

Libreto napsal Ivan Alexandrovič Vsevoložskij, tehdejší ředitel Mariinského divadla v Petrohradu, kde se také konala premiéra. „My jsme to trochu přiblížili současnosti, aby se na to mohl podívat současný divák a cítil, že má s pohádkou něco společného," řekli k úpravám choreografové.

Na jevišti se ukážou také děti z baletní přípravky, a to v rolích karkulek, které pronásleduje legrační vlk. „S dětmi je to vždycky složité, ale nakonec jsou strašně šikovné," uvedla Pleškova.

Propracované kostýmy pohádkových víl, princů či krále a královny vytvořila spolu se scénou Jana Stejskalová.

Pohádku o spící princezně, kterou probudí polibkem princ, ve verzi speciálně vytvořené pro ústecký baletní soubor s drobnými dějovými nuancemi uvidí diváci také 8. a 12. března.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: trs, kš

Severočeské divadlo uvede pohádkový balet Spící krasavice

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.