02.03.2022 14:30

Severočeské divadlo uvede pohádkový balet Spící krasavice

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem v pátek uvede premiéru pohádkového baletu Spící krasavice s podmanivou hudbou Petra Iljiče Čajkovského, kterou ztvární divadelní orchestr. Režiséři a choreografové Margarita Pleškova a Vladimir Gončarov dnes ČTK řekli, že je příběh určen dětem i dospělým. Posláním představení je lidem ukázat dobro vítězící nad zlem.

„V dnešních časech je nějaká pohádka, která by byla milá, zábavná, pro děti i pro dospělé, potřeba," řekl Gončarov. Nejen kvůli pandemii, aktuálně také kvůli bojům na Ukrajině, jsou lidé ve stresu a divadlo jim chce nabídnout možnost se odreagovat a na chvíli zapomenout.

„Jsme smutní a zdrcení. Nikdo to nečekal. Válka je zlo," uvedl choreograf, který se narodil v Rusku. Doplnil, že na divadelní scéně jsou všichni jedna rodina, bez ohledu na národnost. Podle něj je smutné, že Rusy, kteří válku ani nechtěli, nyní vnímá společnost špatně. „Doufáme, že diváky neodradí, že jde o ruskou hru," dodal.

Libreto napsal Ivan Alexandrovič Vsevoložskij, tehdejší ředitel Mariinského divadla v Petrohradu, kde se také konala premiéra. „My jsme to trochu přiblížili současnosti, aby se na to mohl podívat současný divák a cítil, že má s pohádkou něco společného," řekli k úpravám choreografové.

Na jevišti se ukážou také děti z baletní přípravky, a to v rolích karkulek, které pronásleduje legrační vlk. „S dětmi je to vždycky složité, ale nakonec jsou strašně šikovné," uvedla Pleškova.

Propracované kostýmy pohádkových víl, princů či krále a královny vytvořila spolu se scénou Jana Stejskalová.

Pohádku o spící princezně, kterou probudí polibkem princ, ve verzi speciálně vytvořené pro ústecký baletní soubor s drobnými dějovými nuancemi uvidí diváci také 8. a 12. března.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: trs, kš

Severočeské divadlo uvede pohádkový balet Spící krasavice

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.