21.09.2022 10:40

Sezónu v Divadle Petra Bezruče zahájí tenisová bitva

Sezónu v Divadle Petra Bezruče zahájí tenisová bitva! V pátek 23. září bude uvedena v české premiéře hra současné a úspěšné americké dramatičky Anny Ziegler Poslední zápas. Sál bude bouřit emocemi, adrenalinem a živým bubnováním! Diváky čeká originální hra o světě profesionálního sportu plného rivality a touze po úspěchu, o životních vítězstvích i prohrách a o překonání sebe sama.

Mečbol, setbol, brejkbol a co dál?

Hra přivádí diváka na tribuny semifinále US Open. Uprostřed kurtu se střetávají americký velikán Tim a ruská vycházející hvězda Sergej. V průběhu hry ale nebojují sportovci jen proti sobě. „V klíčovém zápasu odkrývají hráči svoje skutečné charaktery, malá i velká traumata a způsoby, jak se s nimi vyrovnat,“ říká dramaturgyně Anna Smrčková. Oba hráči se také střetávají se svými vzpomínkami, které zásadně ovlivňují jejich psychiku, a tím i vývoj zápasu. „Vůbec nejvíc mě na inscenaci zajímá právě zkoumání psychologie vrcholového sportu v kontextu emocí a vztahů, které textem prostupují,“ uvádí představitel Sergeje Tomáš Čapek.

Trofeje versus rodina

Tim (Ondřej Brett), americká legenda ze Středozápadu, US Open vyhrál už šestkrát. „Tim je kluk, co si odedřel všechno od píky a dostal se na vrchol, kde sakra fouká. Čím je starší, tím víc ho sžírá nejistota, jestli to s grácií ustojí?“ charakterizuje Tima Ondřej Brett. V zápasu, který sledujeme, se proti Timovi postaví Sergej (Tomáš Čapek), nadějný a talentovaný mladík z Ruska. Lepší hráči momentálně nejsou.

Napínavý souboj sledují také jejich partnerky – Timova manželka, trenérka Mallory (Barbora Křupková) a Sergejova snoubenka, příležitostná modelka a herečka Galina (Alexandra Palatínusová). Ve hře se tak promítají i zcela jiná témata, zásadní témata. „Nebýt ve světový desítce je jedna věc, ale nedokázat mít dítě je něco jinýho. Dítě může totiž mít každej blbec. Moji rodiče měli děti,“ zní jedna z klíčových replik Barbory Křupkové, která tak může naznačit o jaká další palčivější témata v tomto zápasu půjde. Kariéra, nebo rodina? Amerika, nebo Rusko? „Hra nadto velmi zajímavým způsobem spojuje sport s uměním, takže může nalákat do divadla kopec nových diváků, případně lidí, kteří dosud dávali přednost sportu a do divadla moc nechodili,“ dodává Alexandra Palatínusová.

Úder sem a úder tam

Pro diváky i čtveřici herců je připraven skutečně nevšední divadelní zážitek. Diváky čeká faktické usednutí na tribuny a herci budou na tenisovém kurtu obklopeni publikem v bezprostřední blízkosti ze všech čtyř stran. Autorem tohoto scénického řešení a stejně tak kostýmů je výtvarník Ján Tereba. Režisérem inscenace je Jiří Pokorný. Hudbu pro inscenaci vytvořil Michal Novinski, který má na svém kontě hudbu k desítkám inscenací i televizních a filmových produkcí. Za hudbu k filmu Kuky se vrací získal Českého lva, na Slovensku obdržel za hudbu k filmu Nedodržený slib ocenění Slnko v sieti a pyšní se také prestižní cenou DOSKY, a to dokonce třikrát.

Česká premiéra se uskuteční 23. září 2022 v 18:30 hodin v divadle Petra Bezruče

https://www.bezruci.cz/

Autor článku: Marcela Bednaříková, foto Martin Špelda