19.03.2022 16:53

Slovácké divadlo uvede premiéru pohádky Lichožrouti

Slovácké divadlo uvede pohádku Lichožrouti podle knihy básníka Pavla Šruta. Režie příběhu o tvorečcích, kteří se v domácnostech živí ponožkami a lidé kvůli tomu nedokážou najít stejné do páru, se ujal umělecký šéf uherskohradišťské scény Lukáš Kopecký. Premiéra je na programu v neděli 20. března od 14:00, první repríza o tři hodiny později.

„Když byly synovi tři roky, začal jsem mu číst Lichožrouty před spaním. V oněch chvílích před usnutím, mnohdy nás obou, se utvářela má náklonnost k maličkým darebákům kradoucím ponožky," uvedl na webových stránkách divadla Kopecký.

O převedení příběhu na divadelní prkna prý tehdy ale nepřemýšlel. „Jenže pak jsem přijal angažmá ve Slováckém divadle a tehdejší ředitel Michal Zetel mě mimo jiné pověřil i úkolem pohádky. Mně na první dobrou naskočili právě Lichožrouti a už jsem je ze svých představ nesetřásl," doplnil režisér novinky.

Její děj se točí kolem lichožrouta Hihlíka, který se po smrti svého dědečka musí naučit postarat sám o sebe a navázat nová přátelství. Především však musí společně se svou sestřenkou Ramonou zachránit bratránka Tulamora ze spárů Kudly Dederona a jeho bandy. Inscenace je podle uherskohradišťských divadelníků plná veselých písniček a barev.

Postavu Kudly Dederona ztvární František Maňák. „Je to ostravský lichožrout, který se dostane do domu profesora Kadeřábka v kufru Eugenie, což je jeho neteř. A vzhledem k tomu, že Kudla Dederon je mafiánský synek, tak tam začne rozpoutávat takovou trošku menší potyčku, válku. Byť se jedná o mafiánskou válku, tak to není nijak kruté. Je to líbivé, vtipné," řekl ČTK herec. Přestože je hra určena především dětem, své si v ní podle Maňáka jistě najdou i dospělí.

Dalších rolí se ujali Pavel Šupina, Jitka Hlaváčová, Josef Kubáník, Kateřina Michejdová, David Vaculík, Tereza Novotná nebo Vladimír Doskočil. Vizuální podobu Šrutovu příběhu vtiskla výtvarnice Galina Miklínová. Ve Slováckém divadle dramatizovala Lichožrouty spisovatelka Vendula Borůvková, o originální výpravu se postarala Veronika Watzková. Původně plánovalo divadlo premiéru na leden, kvůli nákaze koronavirem v souboru ji však odložilo.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: chv, hj