05.01.2023 10:17

Soubor BodyVoiceBand oslaví letos deset let existence

Dramaturgie BodyVoiceBandu se ve všech svých titulech drží neotřelých námětů a živé hudby. V případě MeetFlannery, v jejímž reprízování pokračuje, se jedná o sevřený tvar, vycházející z krutých a zároveň zábavných povídek vynikající prozaičky Flannery O'Connor, inspirátorky mnoha hudebníků. Inscenuje ji v intimním prostoru v podání tří herců (J. Voverková, M. Mikulášek a P. Neškudla) ve sklepě Café Míšeňská pro maximálně 24 diváků. Právě zmíněná intimita umocňuje sdílený zážitek.

Stejně tak v inscenaci …because of Alma (scénář Martina Kinská) vystupují pouze tři herci A. Brousková, A. Formanová a V. Bartoš), k nim se ale přidává 6 hudebnic (Alma Ansámbl + 2 další). V inscenaci, která vznikla na podnět houslistky Silvie Hessové, je tragický osud osvětimské dirigentky Almy Rosé ve Venuši ve Švehlovce umocněn na vysoké úrovni prováděnou klasickou i scénickou hudbou (Matěj Kroupa).

V květnu bude uvedena obnovená premiéra hudebně dramatické skladby E. F. Buriana Láska, vzdor a smrt, ve které vystupuje 24 účinkujících - hudebníků, zpěváků a herců. Koncertním provedením navazuje BodyVoiceBand na svůj zakládající titul, Burianovu Vojnu.

V září ve vrátí také k původní pohádce Potmězvuk (scénář Tereza Verecká), která měla premiéru v rámcl festivalu VILOmeniny na podzim roku 2021. Na listopad připravuje BVB v koprodukci s HAMU inscenaci, pracovně nazvanou Tři sestry, ve které herci a tanečníci společně (během workshopů) budou hledat, jak ztvárnit výrazné a pro ně stále aktuální tématické linky dramatu A. P. Čechova. Stejně jako v ostatních titulech bude pracovat s živou hudbou.

20. října 2023 oslaví BodyVoiceBand dekádu své existence a to v den desátého výročí premiéry již zmíněné Vojny, která měla zásadní vliv na vznik souboru, který si za tu dobu vybudoval na kulturní mapě Prahy své pevné místo. Bližší program večera bude upřesněn.

www.bodyvoiceband.cz

Autor článku: Helena Bartošová, foto: Richard Klíčník - MeetFlannery

Soubor BodyVoiceBand oslaví letos deset let existence

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.