05.12.2022 10:39

Soubor Ensemble Opera Diversa připravuje operu inspirovanou životem a tvorbou Františka Drtikola

Brněnský soubor Ensemble Opera Diversa připravuje operu inspirovanou životem a tvorbou Františka Drtikola, jednoho z nejuznávanějších českých fotografů. Jednoaktové dílo pro čtyři hlasy zkomponoval Ondřej Kyas na libreto Kateřiny Křivánkové. Světová premiéra opery Světlo na konci tmy bude 28. prosince v Redutě, oznámila ČTK Křivánková, která je zároveň režisérkou inscenace.

Drtikolovo jméno bývá obvykle spojováno pouze s fotografií. Zapomíná se na to, že se věnoval i kresbě, malbě a grafice, navíc byl také mystikem a originálním myslitelem.

„Na půdorysu tvořeném útržky z Drtikolova života se divákovi odkrývá fotografův niterný svět, postupy a dilemata jeho tvorby, možná cesta k nalezení vnitřní spokojenosti a klidu," popsala Křivánková.

Pro inscenaci vzniká scénická videoprojekce. Nebude prý jen vizuálním doplňkem, ale plnohodnotnou součástí díla, jež pomůže lépe přiblížit Drtikolovu tvorbu.

Hlavní roli studuje barytonista Aleš Janiga. Dále vystoupí pěvkyně Aneta Podracká Bendová, Klára Jelínková a Hana Cupáková. Doprovodí je komorní ansámbl ve složení housle, violoncello, akordeon a syntezátory.

Příbramský rodák Drtikol žil v letech 1883 až 1961. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, postupně jej ovlivnily moderní styly. Zároveň se věnoval východním naukám, studoval buddhismus. Drtikolův život románově zpracoval Jan Němec v knize Dějiny světla.

https://www.operadiversa.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, foto převzato z: https://www.facebook.com/operadiversa/