16.03.2022 17:07

Studio Dva uvedlo ve světové premiéře hru Petra Zelenky Beckham

Zelenkův Beckham se konečně dočkal světové premiéry. V hlavní roli komedie z prostředí bulváru se poprvé ve středu 16. března 2022 představí nováček na prknech divadla Studio DVA Jaroslav Plesl.

Námětem pro vznik nejnovějšího autorského divadelního počinu režiséra Petra Zelenky je slavná mediální kauza z roku 2004, která tehdy způsobila doslova celosvětový poprask. Mladá žena Rebecca Loos (Elizaveta Maximová) prozradila, že měla poměr s nejslavnějším fotbalistou své doby, Davidem Beckhamem. Možná to byl jen nevinný flirt, nicméně šedá eminence britského bulváru Max Clifford (Jaroslav Plesl) se rozhodne z toho udělat skandál století a udržet jej na titulních stranách světového tisku dlouhé týdny. V dalších rolích bulvárních novinářů, jejich spolupracovníků, anebo obětí se mohou diváci těšit např. na Miroslava Hanuše, Kryštofa Hádka, Boba Klepla, Zuzanu Stavnou či Lucii Pernetovou a mnoho dalších.

„Je to absolutně současné téma. Především Maxův slogan ´Pravda neexistuje´. On byl fenomenální, a i jen desetina jeho zdramatizovaného života vydá na pěknou komedii a napínavou zápletku.“ Řekl o inspiraci ke své nové komedii Petr Zelenka. Max Clifford byl vášnivý podvodník, který stál za největšími skandály naší doby. Přes třicet let cynicky žongloval s intimními informacemi ze života světových celebrit. Jedněm pomohl k vzestupu a slávě, druhým do vězení. „Můj Max je mladším a možná i laskavějším a citlivějším člověkem než jeho předobraz. Hraju divadelní postavu, vycházím ze sebe, a hlavně z autora.“ Uvádí ke své roli Jaroslav Plesl, který se zná se Zelenkou více než dvacet let. A jedním dechem k tomu pak dodává, „Petr byl vlastně prvním režisérem, se kterým jsem v Praze spolupracoval. Nicméně inscenování hry Beckham je naší spoluprací nejintenzivnější.“ Se svými zkušenostmi s autorem se podělila i Elizaveta Maximová: „Považuju ho za jednoho s našich nejlepších režisérů, proto je mi ctí, že jsem po zkoušení Elegance molekuly, a natáčení filmu Modelář, mohla být součástí i jeho inscenace Beckham!“ Maximová ve hře ztvárňuje hlavní ženskou postavu, Rebeccu Loos, kterou sama charakterizovala takto: „Rebecca je sebevědomá, ambiciózní mladá žena, … která byla vtažena do grandiózního mediálního skandálu.“

Autor se ve své inscenaci pokouší přijít na kloub tomu, co žene kupředu člověka, kterému není nic svaté. Navíc se můžu trochu otřít o tu nudnou hru s flekatým koženým míčem, a naopak se trochu zastat bulváru. Prostě vrátit do světa rovnováhu, což přesně dělával i Max.“, dodává s potutelným úsměvem Zelenka. Při psaní sice vycházel z existující kauzy, ale velký prostor dal své fantazii. Takže přestože vycházel ze skutečných reálií a událostí, nejedná se o dokumentární drama na jevišti. „Baví mě realitu domýšlet. Tak tomu bylo v Eleganci molekuly a je tomu tak i v Beckhamovi. Ženské publikum mohu uklidnit: není to hra o fotbalu. Fotbal neexistuje.“ Dodává autor a režisér.

Světová premiéra 16. března 2022 v divadle Studio DVA.

https://www.studiodva.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.studiodva.cz/