30.01.2023 16:06

Těšínské divadlo uvede adaptaci románu Karla Poláčka Bylo nás pět

Loutková scéna Bajka Těšínského divadla v Českém Těšíně na Karvinsku uvede adaptaci knihy Karla Poláčka Bylo nás pět. Premiéru připravuje na 24. února. Inscenace je určena divákům od pěti let. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Iva Lupková.

„Představení Bylo nás pět uvedeme v adaptaci a režii Jiřího Jelínka. Zveme diváky na výlet do časů našeho mládí. Cestovat budeme prostřednictvím humoru, loutek a hudby. Jo, a možná tam potkáte i sami sebe. Na všechny se těší Péťa Bajza, Tonda Bejval, Čenda Jirsák, Éda Kemlink a Zilvar z chudobince," řekla Lupková.

Bylo nás pět je humoristický román Karla Poláčka, ve kterém autor vzpomíná na své dětství v Rychnově nad Kněžnou. Napsal jej krátce před svou deportací do Terezína v roce 1943. Vydání knihy v roce 1946 se už ale autor nedožil. Zemřel v lednu 1945 v táboře v polských Glivicích.

Režisér českotěšínské inscenace Jiří Jelínek se postaral i o novou adaptaci knižní předlohy. Výpravu, tedy vizuální řešení divadelní inscenace, má na starost Bára Čechová. Hudbu složil Zdeněk Král a loutky, popřípadě jejich ošacení jsou z dílny Pavla Skorkovského a Ivany Kolondrové.

https://www.tdivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš