04.04.2023 09:06

Umělecký kolektiv Alica Minar & col. uvede premiéru tanečního díla PEOPLE AND MACHINES

Umělecký kolektiv Alica Minar & col. ve spolupráci s kulturním centrem a tvůrčí nezávislou platformou CO.LABS uvedou 6. dubna od 19:30 v centru CO.LABS v Brně v pořadí druhé taneční dílo PEOPLE AND MACHINES z dlouhodobého cyklu WOODS WON’T VAPORIZE. Jednotlivá díla inspirovaná přírodou vznikají v rámci mezinárodního uměleckého výzkumu choreografky a performerky Alice Minar. Cílem výzkumu je připravit zapojenou skupinu studentů a čerstvých absolventů oboru současného tance z Česka a Německa na první profesionální zkušenost před zahájením vlastní kariéry. Projekt vyvrcholí v červnu premiérou v Divadle X10 v Praze, v Uferstudios v Berlíně a vnějším uvedením v Přístavu 18600 v rámci Pražského Quadriennale.

Třídílný cyklus WOODS WON’T VAPORIZE vytváří surrealistickou krajinu inspirovanou lesním ekosystémem a anatomií stromů. Tanečníci provází pulzujícím znovuobjevením lesa v nás a kolem nás. Složitým a hluboce propojeným systémem, který se ve své vlastní časovosti ocitá mimo naše chápání. Zve diváky k protažení kořenů, vnímání jejich vzájemného dotyku, uzemnění se, představě rozkladu tkání, pocitu proudění mízy a dýchání. Připomíná, že zatímco lidé mezi sebou vedou lesní války, les dál žije své životní cykly daleko od lidské iluze kontroly. „Les se nevzdá, zůstává, přežije nás, nevypaří se,” dodává choreografka a zakladatelka kolektivu Alica Minar.

Alica Minar & col. si kromě tvorby tanečních děl klade za cíl připravit studenty posledního ročníku a čerstvé absolventy oboru současného tance na jejich budoucí kariéru. Zorientovat je v tom, co přesně je po ukončení univerzity čeká v kontextu uměleckého managementu. „V rámci studia choreografie jsme se věnovali převážně tvorbě. Doplňující kurzy sice reflektují i další činnosti, které povolání choreografa obnáší, ale dle mého názoru je dobré nepodcenit i jeho organizační část. V praxi totiž umělec zjistí, že poměr umělecké a producentské práce vychází zhruba padesát na padesát a někdy není úplně snadné se s tím vším poprat. Proto mě napadlo dát začínajícím umělcům šanci, aby se na svou profesní dráhu připravili se vším všudy dřív, než je začne umění živit. Mám radost, že se nám to společně daří,” doplňuje autorka uměleckého výzkumu Alica Minar.

Alica Minar & col. je umělecký kolektiv založený v roce 2020 slovenskou choreografkou a performerkou Alicou Minar. Minar pracuje na pomezí tanečního, fyzického a objektového divadla. Silná vizualita, v níž jdou narace a abstrakce ruku v ruce, je pro její tvorbu typická. Intuitivně, prostřednictvím bizarních situací, kontaktuje humor a poezii, přitom je odhodlaná zkoumat a společně s divákem pitvat opomíjené aspekty tíživých společenských témat. Alica Minar & col. působí v Česku a Německu. V Česku se kolektiv prezentoval na festivalech Malá inventura (2021 a 2022), Nultý bod (2021), BAZAAR (2021), TEH Conference 93 (2022) nebo Pilsen Busking Fest (2022). V zahraničí Performing Arts Festival v Berlíně (2020) nebo OFF Europa Festival v Lipsku, Drážďanech a Chemnitzi (2021). Letos se poprvé představí na Pražském Quadriennale a podruhé na Performing Arts Festival v Berlíně.

Autor článku: Barbora Feníková