28.03.2022 12:32

V Divadle Tramtarie bude mít premiéru absurdní komedie Dealeři

Nová komedie Divadla Tramtarie Dealeři je jako vystřižená z filmů Quentina Tarantina. Divoké příběhy plné nekorektního humoru, taková bude už třetí premiéra této sezóny. Režie textu cenami ověnčeného autora Viliama Klimáčka se ujal úspěšný režisér Petr Štindl. Premiéra se uskuteční v úterý 29. března 2022 v 19 hodin v Divadle Tramtarie.  

Autorem textu nové inscenace Dealeři je Viliam Klimáček. Dramatik, režisér, herec, zakladatel slovenského divadla GUnaGU, jeho ředitel a umělecký šéf. Klimáček patří k významným osobnostem československé divadelní scény. Je sedminásobným držitelem Ceny Alfréda Radoka za nejlepší českou a slovenskou divadelní hru, ale mnoha dalších ocenění. Jeho texty se dočkaly zpracování na takových scénách, jako je Městské divadlo Zlín, Dejvické divadlo nebo Divadlo v Dlouhé. V Tramtárii se s Viliamem Klimáčkem diváci setkají vůbec poprvé.

Druhým významným poprvé, které nová komedie přinesla, je spolupráce Divadla Tramtarie s uznávaným režisérem Petrem Štindlem, který se ujal režie Dealerů. I on je spojen s nejvýznamnějšími scénami u nás, a to včetně Národního divadla, Klicperova divadla v Hradci Králové nebo třeba Švandova divadla v Praze. Jeho osobitý a originální režijní přístup skvěle zapadl do komediální dramaturgické linie Divadla Tramtarie a zároveň zajímavým způsobem obohatil repertoár divadla.

S Klimáčkovou tvorbou se setkávám podruhé, líbí se mi jeho texty, které často balancují na hraně mezi vážným a nečekaně komickým. Proto jsem rád, že se podařilo vytvořit tuto inscenaci právě v Tramtarii, která podle mne není svou poetikou příliš vzdálena.” (Petr Štindl, režisér inscenace)

Divoké příběhy plné nečekaných zvratů a nekorektního humoru ve stylu samotného Quentina Tarantina nabídnou divákům pohled do světa, kde je vše na prodej, ale hlavně do světa, ve kterém nic není tím, čím se zdá být. I když se může na první pohled zdát, že mafián, vyhořelý komik, profesorka filozofie, učitelka na lyžařském výcviku, mladá dealerka a parta indiánů nemůžou jít tak úplně dohromady, nová komedie Divadla Tramtarie je všechny svede na jedno jeviště. Tam pak všichni rozehrají své absurdní příběhy.

„U této inscenace bych ráda vyzdvihla zejména její schopnost překvapovat, ale hlavně bavit diváky naprosto originálním a nečekaným způsobem. Domnívám se, že se nám povedlo vytvořit zajímavou mozaiku, jejíž na první pohled nesourodé kousky nakonec přesně zapadnou na svá místa a spojí se v další originální komedii na repertoáru Divadla Tramtarie.“ (Tereza Matějková, dramaturgyně inscenace)

Režisérem inscenace je Petr Štindl, dramaturgyní Tereza Matějková. Hrají Vít Pištěcký, Jana Drgová, Miroslav Černý, Barbora Šebestíková a Alena Makayová. Autorem scény je Ján Mariánský, autorkou kostýmů je Lucie Halgašová. Hudbu k inscenaci složil Peter Gábor ml.

Viliam Klimáček: DEALEŘI  / absurdní komedie


Premiéra: 29. 3. 2022 v 19:00 v Divadle Tramtarie Olomouc

Autor článku: Vlasta Pechová

V Divadle Tramtarie bude mít premiéru absurdní komedie Dealeři

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.