02.03.2022 09:27

V plzeňském Divadle J. K. Tyla se představí inscenace Srdce

Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Agenturou Srdce připravilo inscenaci, jejímž hlavním tématem je transplantace srdce. Za vznikem stojí lékařka Milana Pokorná, které osud hlavní hrdinky Eriky skutečně zkřížil cestu. Po letech se rozhodla o silný lidský příběh podělit a k realizaci oslovila hudebníky Jana Rejenta a Pavla Lochmana, choreografa a dlouholetého sólistu plzeňského baletu Richarda Ševčíka a uznávaného scénografa a kostýmního výtvarníka Marka Cpina. Světová premiéra tanečního dramatu Srdce se odehrála 4. ledna 2022 na Nové scéně Národního divadla v Praze, v Plzni se dílo představí poprvé 5. března 2022 na Nové scéně DJKT.

Erika a Sebastian se potkají během svých studií medicíny, jejich životní cesty se však následně rozdělí. Naposledy potkává Sebastian svou milovanou Eriku jako člen transplantačního týmu. To je ve zkratce děj křehkého příběhu, který tanečně přetlumočil Richard Ševčík. „Na Srdci jsme pracovali téměř dva roky, upravovali jsme libreto, vznikala hudba. Z lékařského hlediska jsem vše konzultoval s autorkou příběhu Milanou Pokornou a s profesorem Janem Pirkem z IKEMu a docentkou Evou Pokornou. Je to silný příběh o zázraku transplantace, o nesmírně smutné události, která ale někomu jinému přináší naději,“ prozrazuje choreograf. Držitel Ceny Thálie Richard Ševčík působí v Divadle J. K. Tyla na postu sólisty několik let a na svém kontě má kromě choreografií do oper či muzikálů i několik celovečerních baletů, např. pro DJKT vytvořil balety Sen noci svatojánské, Oliver Twist, Kytice, pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci Sedmero krkavců a Vánoční koledu. Za taneční adaptaci románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye, jež byla uvedena na Malé scéně, získal Uměleckou cenu města Plzně.

Richard Ševčík sám v inscenaci Srdce vystupuje, a sice v alternaci s Justinem Rimkem v roli Sebastiana, Eriku tančí Kristýna Miškolciová, Abigail Jayne Baker a Sara Aurora Antikainen. V dalších rolích se objeví Karel Audy, Mischa Alexander Hall, Gaëtan Pires, Mami Hagihara, Andronika Tarkošová, Afroditi Vasilakopoulou, Zuzana Hradilová či Miroslav Hradil a další.

Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny,“ uvádí Milana Pokorná. „Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy. Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál.“ V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. „Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek,“ dodává Pokorná.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

V plzeňském Divadle J. K. Tyla se představí inscenace Srdce

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.