02.03.2022 09:27

V plzeňském Divadle J. K. Tyla se představí inscenace Srdce

Divadlo J. K. Tyla ve spolupráci s Agenturou Srdce připravilo inscenaci, jejímž hlavním tématem je transplantace srdce. Za vznikem stojí lékařka Milana Pokorná, které osud hlavní hrdinky Eriky skutečně zkřížil cestu. Po letech se rozhodla o silný lidský příběh podělit a k realizaci oslovila hudebníky Jana Rejenta a Pavla Lochmana, choreografa a dlouholetého sólistu plzeňského baletu Richarda Ševčíka a uznávaného scénografa a kostýmního výtvarníka Marka Cpina. Světová premiéra tanečního dramatu Srdce se odehrála 4. ledna 2022 na Nové scéně Národního divadla v Praze, v Plzni se dílo představí poprvé 5. března 2022 na Nové scéně DJKT.

Erika a Sebastian se potkají během svých studií medicíny, jejich životní cesty se však následně rozdělí. Naposledy potkává Sebastian svou milovanou Eriku jako člen transplantačního týmu. To je ve zkratce děj křehkého příběhu, který tanečně přetlumočil Richard Ševčík. „Na Srdci jsme pracovali téměř dva roky, upravovali jsme libreto, vznikala hudba. Z lékařského hlediska jsem vše konzultoval s autorkou příběhu Milanou Pokornou a s profesorem Janem Pirkem z IKEMu a docentkou Evou Pokornou. Je to silný příběh o zázraku transplantace, o nesmírně smutné události, která ale někomu jinému přináší naději,“ prozrazuje choreograf. Držitel Ceny Thálie Richard Ševčík působí v Divadle J. K. Tyla na postu sólisty několik let a na svém kontě má kromě choreografií do oper či muzikálů i několik celovečerních baletů, např. pro DJKT vytvořil balety Sen noci svatojánské, Oliver Twist, Kytice, pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci Sedmero krkavců a Vánoční koledu. Za taneční adaptaci románu Oscara Wildea Obraz Doriana Graye, jež byla uvedena na Malé scéně, získal Uměleckou cenu města Plzně.

Richard Ševčík sám v inscenaci Srdce vystupuje, a sice v alternaci s Justinem Rimkem v roli Sebastiana, Eriku tančí Kristýna Miškolciová, Abigail Jayne Baker a Sara Aurora Antikainen. V dalších rolích se objeví Karel Audy, Mischa Alexander Hall, Gaëtan Pires, Mami Hagihara, Andronika Tarkošová, Afroditi Vasilakopoulou, Zuzana Hradilová či Miroslav Hradil a další.

Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny,“ uvádí Milana Pokorná. „Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy. Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál.“ V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. „Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek,“ dodává Pokorná.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

V plzeňském Divadle J. K. Tyla se představí inscenace Srdce

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.