24.11.2022 12:32

V Plzni vypukne Kozí válka!

Kozí válka je původní český muzikál napsaný přímo pro Divadlo J. K. Tyla skladatelem Daliborem Bártou a textařem Václavem Bártou starším, mj. autorem písňových textů z pohádky Princezna ze mlejna, a vypráví o klukovských lotrovinách, válce, lásce, nespravedlnosti, naději, osvobození i věčně zavřeném konzumu. Jedinečnost nového titulu tkví v samotném námětu, který vychází z osobních chlapeckých zážitků Václava Bárty staršího, jehož rodnou vesnici rozdělila po druhé světové válce demarkační linie. Světová premiéra se odehraje v sobotu 26. listopadu 2022 na Nové scéně DJKT v režii šéfa plzeňského muzikálu Lumíra Olšovského. Diváci se mohou těšit na téměř celý soubor doplněný o dětské představitele a na několik speciálních hostů v čele s Václavem Koptou nebo Pavlem Novotným a Kristýnou Leichtovou.

Příběh muzikálu zavede diváky do jedné malé vesnice kdesi na Plzeňsku, kde mezi sebou bojují klukovské party z horní a dolní části. Zatímco druhá světová válka končí, klukovské bitvy stále pokračují – a protože část obce je osvobozena sovětskou a část americkou armádou, rozdělí vesnici demarkační čára přesně uprostřed. Všechny události sleduje a vypráví vůdce jedné z chlapeckých part Vašek. „Jsem rád, že jsme vytvořili příběh z českých dějin o českých lidech, ale zároveň vnímám, jak moc může být nadčasový a srozumitelný nejen pro české publikum. Samozřejmě jsem si vědom, že cesta k divákovi bude složitější, než kdybychom adaptovali nějakou známou předlohu. Ale věřím, že právě tahle odlišnost bude diváky zajímat,“ komentuje dílo jeden z autorů Dalibor Bárta.

„Inscenace má velký potenciál nejen v krásné muzice a kvalitní předloze pánů Bártů, ale i v lokaci. Budeme hrát o místních lidech, o jejich prarodičích, rodičích, o příbězích, které jsou lidem z Plzně a okolí blízké. Nikde jinde nezažili tak podivnou dobu nebo spíš bezčasí než v tomto regionu,“ říká jeden z představitelů Velkého Vaška Václav Kopta. „Cením si také toho, že se jedná o původní český muzikál. A to nejen z pozice herce, ale i člověka, který se v tomto světě pohybuje i na druhé straně barikády.“ Václav Kopta je mimo jiné autorem textů písní k tanečním muzikálům Edith – vrabčák z předměstí, Čachtická paní a Freddie – The King of Queen, které vznikly přímo pro Plzeň. Vedle herectví a psaní textů se v posledních letech věnuje i moderování, letos se stal vítězem show Tvoje tvář má známý hlas.

Vedle Václavy Kopty se na jevišti objeví oblíbené stálice plzeňské muzikálové scény – Kateřina Chrenková, Jozef Hruškoci, Roman Krebs, Pavel Klimenda, Dušan Kraus a další. V roli vnadné Nadi se alternují divadelní a televizní herečka Kristýna Leichtová a Gabriela Stejskalová. Partu kluků z dolní Fidlačky povede v roli Vaška Matyáš Holman nebo Matěj Vejvoda, proti němu stane Tonda Kůžák v podání Ondřeje Kapusty či Ondřeje Tolara známých z titulní role muzikálu Billy Elliot.

Příběh ožije na jevišti Nové scény v režii Lumíra Olšovského, v hudebním nastudování Dalibora Bárty a choreografii Davida Mikuly a Evy Rezové, která v loňském roce vytvořila choreografii k vítězné inscenaci soutěže Intro ’21 – Kouzelné hodinky doktora Kronera. Malebnou scénu plzeňské vesničky navrhl televizní výtvarník Matěj Holý, dlouhodobě spolupracující například na pořadu Studio Kamarád, dobové kostýmy jsou z dílny pravidelné spolupracovnice souboru muzikálu Andrey Pavlovičové.

V dubnu tohoto roku vydal Václav Bárta st. stejnojmennou knihu ilustrovanou jeho synem Václavem Noidem Bártou. Základní osa příběhu a hlavní postavy jsou shodné, děj byl ale pro muzikálové libreto upraven.

Odborné konzultace při přípravě muzikálu zajištoval kurátor muzea Patton Memorial Plzeň Ivan Rollinger z organizace Plzeň – TURISMUS: „Velice si vážím toho, že jsem mohl být u příprav. Příležitostí připomenout si události konce druhé světové války a poválečného období u nás nejen po vojenské stránce, ale i to, jakým způsobem ovlivnily životy místních obyvatel, není nikdy dost a je třeba si je neustále připomínat. Mnoho veteránů, pamětníků, ale i tehdejších dětí na nejhezčí období ve svých životech nikdy nezapomnělo. Proto jsem velice rád, že se Divadlo J. K. Tyla rozhodlo přidat tento netradiční muzikál do repertoáru. Pro diváky jsme navíc připravili speciální bonus. Se vstupenkou na představení Kozí válka budou moci až do konce srpna 2023 navštívit muzeum Patton Memorial Plzeň zdarma.“

DJKT

Autor článku: Martina Drbušková; Foto: Martina Root

V Plzni vypukne Kozí válka!

Inscenace

23.03.2023

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut.

23.03.2023

Hranice v sexu a vztazích a pravdu v případu znásilnění bude hledat Činoherní klub v nové inscenaci KONSENT

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Činoherní klub uvede ve dvou premiérách 24. a 25. března hru Niny Raine KONSENT.

23.03.2023

Studenti DAMU uvedou v DISKU dosud neuvedenou hru Mariuse von Mayenburga Chladné dítě

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK, a to 31. března tohoto roku. Jedná se o první absolventskou inscenaci studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.