26.05.2022 23:26

V Praze měla premiéru multimediální show iMucha

Po několikerém odkladu způsobeném pandemií měla dnes večer v Praze premiéru multimediální show nazvaná iMucha. Organizátoři ji připravili pro několik tisíc diváků v hale O2 Universum a plánují s ní jezdit po krajských městech v ČR. Pódiová show je součástí širšího projektu, který chce i mezinárodní publikum seznamovat s dílem i životem umělce Alfonse Muchy a zahrnuje i výstavy.

Ty ukazují slavné Muchovy plakáty a také do digitální podoby převedené části slavné Slovanské epopeje. Na rozměrná plátna se mohou lidé dívat zblízka, a vidět tak jejich detaily. Za projektem stojí trojice producentů – podnikatelé Richard Fuxa a Igor Rattaj a muzikant Michal Dvořák.

Fuxa vlastní sbírku Muchových plakátů, kterou shromáždil bývalý tenista Ivan Lendl a před několika lety ji s úspěchem vystavil v Praze. Projekt iMucha označují jeho autoři jako příběh o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese.

Životní cestu slavného výtvarníka diváci poznávají pohledem mladého kreslíře komiksů a za doprovodu hudby, současného tance, akrobacie a scénografie. Show využívající obrovskou scénu je plná výbuchů barev, hudby a rozpohybovaných reprodukcí Muchových slavných děl.

Autoři inscenace si vymysleli příběh, jemuž dali podobu komiksu. Komentuje ho jeho autor, mladý newyorský kreslíř, který propadl kouzlu Muchova umění. Setkává se s dívkou, v níž vidí jednu z malířových múz, která zrovna přijela z Paříže psát o Muchovi práci. Kreslíř zjistí, že při pohledu na Muchova díla získává nadpřirozené schopnosti.

V duchu superhrdinského komiksu čelí na noční ulici napadení útočníka, ubránit se však může jedinou zbraní, kterou má - ostře nabroušenou tužkou. A stává se z něj nikoli Superman či Batman, ale Drawman, který bojuje proti zlu zhmotněného v postavě zvané Black Dust. Ten stojí nejen za současným zlem, ale i za historickými tragédiemi především 20. století, kterým také program provází. S dílem a životem Muchy divákům předkládá dějiny s důrazem na období počátku století a secese a snaží se je vtahovat do děje tanečními, pěveckými a hudebními výstupy připomínajícími kabaretní či cirkusové prostředí.

Show nabízí opulentní vizuální zážitek plný světel, hudby, tance a akrobacie. Tvůrci chtějí podle svých slov ukázat, jak by vypadala tvorba progresivního umělce Muchy, kdyby žil v současnosti.

Pořadatelé o programu mluví jako o českém Cirque du Soleil, světově proslulém souboru nového cirkusu. O hudební interpretaci se stará mimo jiné koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a další muzikanti. Taneční a akrobatická čísla ztvárňují umělci, k nimž patří sólisté baletu Národního divadla či členové a spolupracovníci Cirku La Putyka nebo Losers Cirque Company a Cirkus Cirkör.

S pořadateli show spolupracuje hollywoodský herec Pierce Brosnan, který v představení propůjčil hlas Alfonsi Muchovi i kreslíři z příběhu. Show se uvádí v českém jazyce v podání herce Jiřího Dvořáka. Pro zájemce jsou k zapůjčení sluchátka s originální verzí Pierce Brosnana.

https://imucha.com/cs/show

Autor článku: ČTK. hrm, snm, foto: převzato z https://imucha.com/cs/show