13.10.2022 18:04

Východočeské divadlo uvede derniéru komedie Společenstvo vlastníků

V úterý 18. října se pardubičtí herci rozloučí s inscenací břitce vtipné komedie Společenstvo vlastníků. Hru úspěšného autora Jiřího Havelky, která roku 2017 získala Cenu Marka Ravenhilla a byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku, ve Východočeském divadle režíroval Petr Štindl, jenž zde ve druhé polovině stávající sezóny nastuduje další komedii – tentokrát to budou Ayckbournovy Intimní rizika na veřejných místech.

Společenstvo vlastníků zavádí diváky na schůzi vlastníků bytových jednotek. „Čtrnáct sousedů na schůzi řeší nejen katastrofální stav plynových rozvodů v domě, ale také rozpadající se střechu, absenci výtahu, prodej či neprodej vlhkých půdních prostor, prachbídnou úklidovou službu, nálety holubů, mladé rodiny přeplňující popelnice plenkami, byt pronajatý studentům černé pleti, pánské návštěvy u staromládeneckého souseda… Jenže se nemohou dohodnout ani na pořadí důležitosti jednotlivých projednávaných problémů, natož pak nalézt z nich cestu ven. A přesto se najde někdo, kdo vymyslí pro neuspokojivý stav jejich domu i sousedských vztahů překvapivé řešení,“ připomíná děj dramaturgyně Jana Pithartová.

V pardubickém zpracování Havelkovy komedie, proslavené mimo jiné oceňovanou filmovou adaptací, hrají Veronika Malá, Jiří Kalužný, Tomáš Lněnička, Radek Žák, Jindra Janoušková, Romana Chvalová, Josef Pejchal, Jan Musil a další.

https://www.vcd.cz/

Autor článku: Radek Smetana

Východočeské divadlo uvede derniéru komedie Společenstvo vlastníků

Inscenace

23.03.2023

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut.

23.03.2023

Hranice v sexu a vztazích a pravdu v případu znásilnění bude hledat Činoherní klub v nové inscenaci KONSENT

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Činoherní klub uvede ve dvou premiérách 24. a 25. března hru Niny Raine KONSENT.

23.03.2023

Studenti DAMU uvedou v DISKU dosud neuvedenou hru Mariuse von Mayenburga Chladné dítě

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK, a to 31. března tohoto roku. Jedná se o první absolventskou inscenaci studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.