09.12.2022 14:42

Západočeské divadlo v Chebu chystá v závěru roku dvě premiéry

Chebské divadlo chystá v závěru roku dvě premiéry, dětské představení Bylo nebylo za devatero horami a hru Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny. Zatímco Transky, body, vteřiny divadlo uvede v komorním prostředí Studia d dnes večer, pohádkovou podívanou Bylo nebylo za devatero horami představí v neděli na hlavním pódiu.

Transky, body, vteřiny jsou groteskním leporelem autora, herce a režiséra Tomáše Dianišky ze života zapomenuté československé běžkyně Zdeny Koubkové, která dvacet let čekala na odhalení a potvrzení své pravé identity. Ta byla mužská. V roce 1936 se Zdena stala mužem a její světové rekordy byly vymazány. Její jméno zapadlo, dokud na něj nenarazil Tomáš Dianiška a nezpracoval pozoruhodný příběh pro něj typickým černohumorným, přímočarým způsobem. Text není jen dobovým životopisným dramatem, ale dotýká se ryze současných témat společenského extremismu a xenofobie, uvedla dramaturgyně inscenace Marie Nováková.

V hlavní roli neobvykle vysoké, šlachovité a sportovně nadané dívky, která se proměňuje v muže, se představí Jan Hanny Firla. Novinářku Lídu, která příběhem provází a postupně odhaluje Zdenino tajemství, hraje Vladimíra Vítová. V rolích pochybných autorit (trenéra, sbormistra, lékaře ad.) uvidí diváci Daniela Mišáka. Zdeniny kamarády a kamarádky z vesnice, atletické konkurentky a konkurenty, sportovní reportéry, rodiče a dalších hrají Magdaléna Hniličková, Tereza Švecová, Antonín Brukner a Pavel Richta. Režisér Jiří Hájek je milovníkem černého humoru. Herce vede ke groteskní stylizaci, která stojí v protikladu k citlivému pojetí hlavní postavy.

Druhou premiérou bude v neděli inscenacepropojující pětici pohádek Bylo nebylo za devatero horami. Přímo pro chebské divadlo ji napsal dramatik Patrik Boušek. Inscenace představí pětici méně známých pohádek O kocouru, kohoutu a kose, O spravedlivém Bohumilovi, Jirka s kozou, Osud a Jezinky. „Režisérka Hana Marvanová volí při vyprávění klipovitou formu, srozumitelnou dětem dnešní zrychlené doby. Zásadní roli má hravá choreografie Lukáše Šimona, barevná výprava Anny Chrtkové, disponující moderními technologiemi, i různorodé kostýmy Lindy Holubové. Inscenace využívá hudebních nahrávek i doprovodu živé kapely pod vedením Jiřího Švece," uvedla dramaturgyně divadla Martina Pokorná.

„Myslím, že velké množství slov může být pro dětského diváka náročné k uvnímání, proto je v naší pohádce činoherní, pohybová, hudební a výtvarná složka vyrovnaná tak, aby si děti od slov mohly na chvíli i odpočinout,“ uvedla režisérka Marvanová.

K pohádce Bylo nebylo za devatero horami nabízí Západočeské divadlo také tvořivou dílnu na téma České pohádky. Spolu s divadelním lektorem Petrem Bařinou si v ní budou děti povídat o zhlédnutém představení a společně zakreslovat ty nejzásadnější momenty z každého příběhu.

https://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: ČTK: pnp, hj

Západočeské divadlo v Chebu chystá v závěru roku dvě premiéry

Inscenace

09.02.2023

Meeting Dating Loving – hru o hledání partnera v 21. století uvede v březnu Studio Citadela

Autorský tým Collective Coller, který tvoří režisérka Kristýna Milaberská, muzikant, herec a performer Petr Šmíd a tanečnice, herečka a choreografka Anežka Hessová, připravil pro útulný prostor Studia Citadela v Klimentské ulici hru o lásce v 21. století s názvem Meeting Dating Loving. Obnovené premiéry inscenace jsou na programu 20. a 25. března, začátek vždy ve 20h.

09.02.2023

Iokasté: česko-slovenskou inscenaci uvidí diváci v portugalském Portu a na dalších festivalech

Městská divadla pražská uvedla v listopadu 2022 v koprodukci se Slovenským komorním divadlem v Martině inscenaci Lukáše Brutovského Iokasté. Moderní verzi klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. Příběh královny na pozadí střetu antiky se současností. Nyní se vydává na festivaly doma i v zahraničí.

07.02.2023

Do Divadla Kampa se vrátí Instinkt, komorní psychologická studie rodičovství

Po roce a půl se v neděli 12. února do Divadla Kampa vrátí v obnovené premiéře komorní drama Instinkt o stinných stránkách rodičovství a důvěře v lidi i vlastní úsudek. Fascinující i znepokojivou hru skotské autorky Frances Poetové z roku 2018 představilo Divadlo NaHraně v české premiéře už v září 2021, po dvou reprízách ji však ze zdravotních a provozních důvodů muselo stáhnout.